30 Kasım 2012 Cuma
Gülüm Dağlı
Gülüm Dağlı gulum.dagli@milliyet.com.tr
NE Ki ŞiMDi BU?

Korku ve adrenalin başrolde

29.04.2012

‘Gerçek Hayattan Alınmıştır’, hem enerjisi hem de “Silah ne zaman patlayacak?” merakıyla dikkati sürekli diri tutan bir oyun

Yiğit Sertdemir ismini son zamanlarda çok sık duyuyorum. Gittikçe popülerliğini arttıran, camiada çok sevilen, iki elin parmağını geçmeyecek tiyatro yazarlarımızdan biri... Belki de şu sıralar en üretkeni, en çok takdir göreni... Sertdemir’in hem yazıp hem de rol aldığı ‘Gerçek Hayattan Alınmıştır’ oyunu ise,  tiyatro sahnesine çaktığı -şimdilik- son kazık... Hakkında hiçbir şey bilmeden, sadece Sertdemir’in adına güvenerek gittim oyuna. İçeri girer girmez birileri kulağıma eğilip “Oyunda silah patlayacak, korkmayın olur mu?” dedi... “Tiyatronun kapısını üzerinize kilitleyeceklermiş” dedikoduları da çalındı kulağıma yan koltuklardan... Bu tekinsiz haller,  endişeli seyirciler epey hoşuma gitti ve beni de biraz tedirgin etti. 1.5 saatlik macera da işte bu ‘rahatsız edici’ duygularla başladı.

Ne zaman patlayacak?
Işıklar tamamen sönüp de her yer zifiri karanlık olunca, bir demir kapı sesi duyuldu ve içeriye iki kişi girdi: Tomris İncer (anne) ve Yiğit Sertdemir (oğul). Oğul, sürpriz yapmak için annesinin gözlerini bağlayarak, eskiden birlikte yaşadıkları bu eve (sahneye) getirmiş. Birazdan gözlerini açmasını isteyecek, burasının neresi olduğunu, neden geldiklerini, hiçbir heyecan belirtisi göstermeksizin, tuhaf bir tavırla anlatacak ve zamanla işler çığırından çıkıp anne-oğul ilişkisinin dibine vurulacak... Bu arada hakikaten demir kapı üzerimize kilitlenecek, onu da söyleyeyim. Baştan beri ortada bir silah olduğunu ve bunun eninde sonunda patlayacağını bilen izleyici, ilk saniyede “Ne zaman?” diye düşünmeye başlayacak. En baskın olan üç ihtimal devamlı gözden geçirilecek: Ya annenin oğlunu ya da oğulun anneyi öldürmesi... Bir de intihar ihtimali tabii.

Boşuna tahmin etmeyin
Önceden tahminde bulunmayı herkes gibi ben de severim. Tahminlerim olur da doğru çıkarsa, bir yanımla mutlu olur; ama diğer yanımla hep “Keşke şaşırsaydım” diye düşünürüm. Bu oyun, benim ‘tahmin mekanizmamı’ fazla evirip çevirdi; bundan böyle zorunda kalmadıkça ‘tahmin etmemeye’ karar verdim. Etsem bile en azından dile getirmeyip duygularımı kendi içimde yaşayacağım...

Kim haklı, kim haksız?
‘Gerçek Hayattan Alınmıştır’, izleyiciye iyi vakit geçirmeyi vaat ediyor. Karakterlerle beraber siz de geçmişinizi sorgulayacak, her iki kutup için de “Acaba ben onların yerinde olsam ne yapardım?” diye düşünecek ve son sahnesini uzun süre hatırlayacaksınız.

 

Bunlar da var

* Oyun başlamadan önce, Kumbaracı50’nin bitişiğindeki ‘Coffee&Jazzy House’ kafede biraz vakit geçirdim. İyi müziği, güzel çayı ve enteresan bir atmosferi var. Tavsiye ederim. Çıkıştıysa Galata Köprüsü’ne kadar yürüdüm... Belki de, “Galata Köprüsü‘ne kadar düşündüm” demeliyim. Çünkü sahiden oyundan çok etkilenmiştim ve biraz rahatlamaya, yürümeye ihtiyacım vardı.
* Kumbaracı50’nin salonunu, küçük mahallelerde kına gecesi yapmak için tutulan ‘dükkanlara’ benzetiyorum. Nasıl ki bu ‘dükkanlarda’ davetliler salonun kenarlarına sıra sıra dizilir, ortası da ‘dans pisti’ vardır... Kumbaracı50’de de aynı mantık... İzleyiciler kenarlara sıra sıra oturtuluyor. Ortada da oyun oynanıyor. Yani izleyici de oyunun bir parçası. Arada bir sahne veya perde yok.
* Oyunun tadımlık kıvamda bir de fragmanı var. İzlemek için youTube’a adını yazıp aratmanız yeterli.
* Son olarak, “En çok sevdiğin şey neydi?” diye sorarsanız; hiç kuşkusuz “Tomris İncer’in müthiş oyunculuğuydu” derim. İyi ki onu izleme fırsatı bulmuşum.

Haftalık post-it

DİNLEYİN: ‘Champagne Year’,
St. Vincent
İZLEYİN: Romantik komedi seviyorsanız, bu hafta vizyona giren ‘Aşkın Renkleri’, Audrey Tautou hatırına gider.
OKUYUN: ‘Baba, Oğul ve Kutsal Roman’, Murat Gülsoy... Nabokov’un ‘Lolita’sı bu kitapta ‘Asena’ya dönüşüyor. ‘Kasıklarımızın ateşi’ Asena, ilk aşk kurbanlarının vicdanlarını rahatlatıyor.
GİDİN: Haftaya pazar Parkorman’daki Hıdrellez kutlamasına...
TIKLAYIN: koltukname.com, içinden çıkamayacağınız hoş bir popüler mevzular girdabı.