03 Mart 2015 Salı

‘S’ plaka tartışması

İzmir’de, şehirlerarası otobüs firmalarının kent içi servislerine S plaka zorunluluğu getirildi. Taşımacılar tepki gösterdi. Ücretsiz servislerin kalkacağı belirtildi

‘S’ plaka tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi, şehirlerarası taşımacılık yapan firmalara yönelik karar aldı. Bu şirketlerin ücretsiz hizmet veren kent içi servis araçlarına S plaka zorunlu yapıldı. Tartışmalar ve tepkiler de beraberinde geldi.
İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Miktad Dabak, uygulamadan sadece taşımacıların değil, vatandaşın da zarar göreceğine dikkat çekti. Dabak, bu kararın servisleri paralı hale getireceğini vurguladı, şöyle konuştu:
“8 bin 500 esnafın geçim sağladığı bu iş kolunda, 30 bin liralık yük getiren ‘S’ plaka uygulamasına anlam veremiyoruz. Bu soruna çözüm bulunması için İTO Taşımacılık Meslek Komitesi olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la görüşmek için randevu talep ettik. Bakan Yıldırım’a son İzmir ziyaretlerinde kapsamlı dosya sunduk. Ücretsiz yapılan bir taşıma işinde S plaka zorunluluğunu anlamak mümkün değil. Amaç şehiriçi servislerini paralı hale getirip, otobüs taşımacılığını bitirmek mi? Bu soruya yanıt istiyoruz.”
Dabak, otogar çıkış ücretlerinden de dert yandı, şunları söyledi: “İzmir garaj giriş-çıkış fiyatlarıyla Manisa, İstanbul’dakiler farklı. Bu işe bir standart getirilmeli. Ayrıca, daha önce D1 belgesiyle şehirlerarası taşımacılığın yanı sıra turizm sektörüne de hizmet veriyorduk. Ulaştırma Bakanlığı buna son verdi. Şimdi B1 belgesi isteniyor, ancak araç başına 30 bin lira. B1 belgesi alan D1, D1 belgesi alan da B1 belgesi alamıyor. Çözüm bulunmalı.”

BURCU TANER DHA