14 Nisan 2012 Cumartesi
Reyting canavarı

ŞiMDi TV’DE SiNEMA ZAMANI

21.07.2011

Dizilerin büyük bölümü tatile çıkınca, çok izlenen zaman dilimi filmlere teslim edildi. Bir de zaten film gösteren kanallar vardı. İşte hepsi bir araya gelince ortaya bol sinemalı bir yaz televizyonu çıktı. Interpress Ajansı’nın verilerine göre 15 Haziran-15 Temmuz arasında 22 kanalda toplam yerli yabancı 588 film gösterilmiş. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. En çok yerli filmi Kanal 7 gösteriyor. Bu bir aylık süre içinde tam 51 film.  Kemal Sunal ağırlıklı  ve hemen hemen her akşam bir yerli film gösteriyor. Yeşilçam filmleri, Keloğlan ve Battal Gazi türü. Yabancı filmlerdeyse yine her akşam iki film gösteren Kanaltürk baş sırayı alıyor. Kanalda bir ay içinde 86 yabancı film gösterilmiş. Kanaltürk için ‘sinema kanalı’ demek yanlış olmaz. Ayrıca yerli film gösteriminde de hayli başarılı. 26 Türk filmi yayınlamış. Toplamda bir ayda gösterdiği film sayısı 112.


İLK BEŞTE HANGİ KANALLAR VAR?
En çok yerli film oynatan ilk beş kanal şöyle;  1- Kanal 7 2- STV,   3- TNT 4- Kanaltürk 5- TRT 1 En çok yabancı film oynatan ilk beşse;

 1- Kanaltürk, 2- TV8, 3- Kanal D 4- STV  5- Star

 

ÇOK İZLENEN KANALLARDA DURUM NASIL?
Kanal D yabancı film sayısında ilk sırada yer alıyor; 46 film. Onu sırasıyla Star (23), ATV (19), TRT (17) takip ediyor. Yerli filmlerdeyse çok izlenen kanallar yeni dönem (yani 2000 sonrası) filmlere epey yer vermeye başladı. Show TV en çok yerli film gösteren kanal, 23 adet. Onu 21 filmle TRT izliyor. Ama altını çizeyim TRT de Kemal Sunal, Zeki-Metin filmlerine rağbet ediyor! Sonra                    9 filmle Star, 5 filmle ATV, 2 filmle Kanal D geliyor.

MUHAFAZAKâR KANALLARDA ‘3 K’ FORMÜLÜ
En çok film oynatan kanal sıralamasında Samanyolu Televizyonu (69) ikinci, Kanal 7 (60) üçüncü. Bu kanalların oynattıkları filmlere bakınca üç K formülü diyebileceğimiz bir olay var; Kemal Sunal, Keloğlan ve karate. Özellikle Samanyolu Televizyonu dövüş filmlerine pek ilgi gösteriyor.

HABER KANALI AMA FİLM GÖSTERİYOR
Ödül kazanmış dünya sineması örnekleri gösteren haber kanalları var listede. Kanal 24, bir ay içinde 8, aynı şekilde Ülke TV 8 film göstermişler.

FİLMDE SIFIR ÇEKEN KANALLAR HANGİSİ?
Türkiye çapında yayın yapan kanallar arasında hiç yerli ya da hiç yabancı film göstermeyen kanallar da var. İşte bu kanallar; art, cnbc-e, Ege TV, Kanal A, TV8 hiç yerli film göstermemiş. Aynı şekilde Cem TV, Flash TV ve TV5 bir ay içinde hiç yabancı film göstermemiş.

ATV’NiN iKi DiZiSiNE BAKIŞ
‘Reis’ kanalın yeni dizisi. Mehmet Akif Alakurt ve Melisa Sözen başrollerde. Most ile Mehmet Akif’in bu ikinci çalışması. Daha önce ‘Sıla’ dizisinde oynamıştı. Oyunculuğunu pekiştirme yolunda ilerliyor Alakurt. Melisa Sözen benim bu dizi aleminde ‘özel’ bir yere koyduğum isimlerden. Açıkçası benim favori isimlerimden diyeyim. Şehirde geçen maceraların yüzü gibiymiş geliyor bana Melisa Sözen. Bakalım göreceğiz. Çünkü büyük şehirden denize küçük bir yaşama yolculuk olacak. Asıl merak edilen Haluk Bilgiler’le Demet Akbağ’ın başrollerini paylaştıkları ‘İstanbul’un Altınları’. İki tecrübeli oyuncunun beraberliği. Senaryoya inanmışlarsa bundan iyi iş çıkar. Ve sanırım ilk üç bölümde olay netleşir. Bu arada diziyi ve iki oyuncuyu kaldıracak oyuncu kadrosu, Salih Kalyon, Defne Yalnız ve Gürgen Öz’e bu anlamda çok iş düşüyor.

RTÜK’E MECLiS TV ŞiKAYETi VAR MI?
Malum RTÜK’ün şikayet hattı dolup taşar. Zaman zaman RTÜK kendisine gelen şikayetleri tasnif eder ve açıklamalarda bulunur. Başbakan Meclis TV’nin bir şov alanına dönüştüğünü vatandaşın da bundan rahatsız olduğunu söyledi. Yani şikayetler varmış. Ama dikkat çekici bir şikayet gelmediği yönünde bir bilgi aldım. “Nedir bu Meclis TV’deki rezalet kapatın kanalı?” gibilerinden bir durum olmamış yani. Meclis TV öyle sanıldığı kadar ‘reytingi’ olan bir kanal değil. Ancak şöyle olabilir; TRT bize basın bülteni düzenler. Mesela “Bugün Kamer Genç grup adına şu saatte konuşacak” diye. Biz de “Stand-up durumu olabilir” diyerek izleyiciyi o saat diliminde Meclis TV’ye yönlendiririz. Ya da “BDP’den (Meclis’e gelirse) Sırrı Süreyya Önder konuşacak” diyecekler. Biz de “Hareket var” diyerek uyarıda bulunuruz. Eh böyle saçma bir durum olmadığına göre,  bırakınız şov olsun ve Meclis TV yayınlarına devam etsin.

DÜZELTME: Show TV İç Yapımlar Direktörü ismi Caner Beklim diye yazdım. Yanlıştır doğrusu Caner Erdem.