06 Şubat 2011 Pazar
Ali Tufan Koç
Ali Tufan Koç alitufankoc@gmail.com
PARTİ AJANI

MiNiMÜZiKHOL’ÜN ANiDEN KAPATILMASININ ARDINDAKi VAHŞET

06.02.2011

Akıllara zarar veren, tüyler ürpertici bir hikaye... Gece eğlenmeye çıkan kadınların başına gelebilecek türden... İşte bir işletmenin kapatılmasına yol açan  olaylar zinciri

MiniMüzikhol,  şehrin nadir gece kulüplerinden, insanların dans ettiği sayılı mekanlardan. Geçen cuma, iki kız arkadaş buraya  gidiyor. “Kalabalık, tanıdık, rahat rahat dans eder, eğleniriz” düşüncesiyle kapıda sıra bekliyorlar. Gecenin sonuna kadar bir sorun yok. İçkileri içerken, eşe dosta selam vermece, dans etmece halinde sürüp gidiyor gece. Gecenin sonunda mekan sahibi kişi kızlardan biriyle konuşmaya başlıyor. Önce gayet sıradan, zararsız geyikler dönüyor... Kız çantasını montunu alıp gitmeye yeltenince adam önce ısrar ediyor, “Dur, bir içki ısmarlayayım, ne güzel laflıyoruz” diye. Kız hafif işkillenmiş, “Yok gideyim” modunda. Kapıda bekleyen kızın arkadaşıysa adamın korumasına takılmış durumda. Koruma “Arkadaşının geleceği yok, içeride keyfi yerinde” deyince o da evinin yolunu tutuyor. İçeride mekan sahibi adam ve kızdan başka kimse kalmamış, diğer müşteriler, işletmeci ekip çoktan gitmiş. Kızın ısrarlı “Yok gitmem lazım” lafları üzerine mekan sahibi adam önce bir yumruk indiriyor kızın gözüne. Kız önce yere yığılıyor, ardından kulübün kapısından çıkıp apartmanın içine atıyor kendini can havliyle. Ama nafile... Saçından süre süre kızı kulübün içine sokup devam ediyor dövmeye. Saatler sonra koruma nihayet adamı ikna ediyor ve kızı serbest bırakıyorlar. Kız, şimdi hakkını mahkemede arayacak. Akıllara zarar, tüyler ürpertici bu hikaye ne yazık ki gerçek ve gece çıkan her  kadının başına gelebilir.

Minimüzikholcüler ne diyor?
MiniMüzikhol işletmesinden çıkan açıklamaysa şöyle: “MiniMüzik- hol’de geçtiğimiz cuma gecesi kapanış saatinden sonra, yakın bir arkadaşımızın, mekanın ruhsat sahibi tarafından maruz bırakıldığı davranışı biz de anlayamıyor ve içimize sindiremiyoruz. Bu tip bir davranışın tereddütsüz karşısında durduğumuz için bu süreçte bizim için yapılacak tek şey mağdur arkadaşımızın yanında durmak ve kendisine destek vermek oldu. Ancak hafta başından itibaren MiniMüzikhol’ün içinde bulunduğu mekanla olan ilişkisini askıya almış ve ruhsat sahibiyle ilişkimizi sona erdirme sürecini başlatmış bulu-nuyoruz. MiniMüzikhol ekibi olarak operasyonu şimdilik durduruyoruz. Önümüzdeki günlerde daha olumlu gelişmeleri paylaşmak dileğiyle...” Twitter/ Facebook üzerinden dönen yansımalardan alıyoruz ki adam sabıkalı, sicili kabarık. MiniMüzikhol ekibi akıllıca bir kararla kulübü anında kapatmış. Doğru bir karar fakat kökten çözüm mü? Zannetmiyorum. Gece kulüpte güvenliğinizden kim sorumlu? Mekan sahibi “Burası benim malım arkadaş” tonuyla istediği kişiye sarkma, taciz etme, dövme hakkına sahipse, koruma seyirci kalıyor; dost bildiğiniz işletmeciler çoktan olay mahallinden uzaklaşmışsa geriye kim kalıyor?

IFW AÇILIŞ PARTİSİNDEN
İstanbul Fashion Week’te bu sene ‘Fashion Week Partileri’ başlığı altında iki parti üst üste çakışmış: Çarşamba gecesi Vogue Türkiye’nin verdiği açılış partisi  ve ertesi gece Ramsey’in Elle ile ortaklaşa düzenlediği parti... Aynı tema (İstanbul Fashion Week), aynı mekan (Santralistanbul’un enerji müzesi), aynı insanlar  (ev sahipleri dışında), benzer müzik ve içkiler. Parti verirken ‘pişti’ olmak böyle bir şey.

Rüküşlük ön planda
Niyetim iki gün arka arkaya Santral’in yolunu tutup, her iki partiye gitmek olsa da organizasyondaki aksaklık bırakın ertesi günkü partiyi, seneye verilecek partiyi bile ajandadan sildi. Açılış partisinde,‘moda partisi’ lafını duyana bir haller olmuş. Dolabındaki en tasarım, en ‘moda işi’ parçayı üzerine geçiren, takıp takıştıran, sürüp sürüştüren soluğu Vogue’un partisinde almış. Gerisi ‘kıl’ bir Tarkan parçasından ibaret: “Giyinmiş rengarenk /Perperişan hal/Üstelik çorabı da kaçmış/Kıl oldum abi”.
Devamında “Kendine gel kendine/ Dön de bir bak haline” diyesim, Tarkan’la düet    yapasım var.

Kaçasım geldi
Nikahtan kaçanı, yataktan kalkanı, aynalara küseni, yerli  Lady Gaga’sı, yersiz Boy George’i derken partide moda kurbanları boy boy, çeşit çeşit. Tüm bu curcuna arasında kemik gözlükleri, cool stiliyle ‘entelektüel şıklık’ yaratan Demet Evgar gecenin en bakılası kişisiydi. Ev sahibi kontenjanından Seda Domaniç, tüm buğulu hali, her daim üzgün ve zarif bakışıyla Tuğçe Kazaz, ‘taze nefes’ top modellerden Didem Soydan şık stiliyle Demet Evgar’la gecenin kare asını tamamladılar.