17 Aralık 2013 Salı

Sağlığın trendi mi olur hocam?

03.01.2010

Osman Müftüoğlu’nu önce Süleyman Demirel’in daimi doktoru, sonra Hürriyet’teki ‘Yaşasın Hayat’ köşesinin yazarı ve anti-aging uzmanı olarak tanıyoruz... Dört yıl önce köşesiyle aynı isimde İstanbul’da klinik açan Müftüoğlu, artık kolay kolay ‘hasta’ kabul etmiyor, asistanlarına devrediyor. Birincisi, çok meşgul. Hem Citylife adındaki organik ürünler market zincirinin ortağı, hem de Bodrum’da Palmalife Resort ve Sapanca’daki Güral Wellness Park’ın wellness&spa bölümü yöneticisi. İkincisi, kendisine öyle ünlü ve zengin isimler başvuruyor ki vakti kalmıyor. O kadar yoğun, o kadar popüler.
Konumuz ticari iştirakleri değil. Ancak bir doktor, büyük bir gazetede sağlık konusunda önerilerde bulunuyorsa kelimelerini seçerken herhangi birinden çok daha dikkatli olmak zorunda.
Malum, geçen hafta yılbaşının yaklaşması nedeniyle medyada pek çok alanda in ve out’lar seçildi. Müftüoğlu da bu trendden geri kalmadı ve 27 Aralık tarihli yazısında “2010’un beslenme trendlerini” ilan etti. Adeta yılın kokteylini, etek modasını, turizm destinasyonunu seçer gibi beslenme trendlerini sıralamasını yadırgadım doğrusu...

Yılın en trendy vitaminleri ve diyetleri!
“Yeni yılın sağlık falında neler var? Neler in, neler out? Gelecek yıl hangi konuları daha çok konuşacak, hangilerini eskimiş trendler çöplüğüne atacağız?” girizgahının ardından sıralananları okudukça şaşırdım. Danıştığım doktorlar da benzer kaygılar içersindeydi. Müftüoğlu’nun yazısındaki ‘beslenmenin in ve out’larından seçme yaptım. Sorularımı parantez içinde yöneltiyorum: 
-  Coenzym Q10 ve probiyotikler in (...) Passiflora özleri, valeryanlar bu yıl da gözde. (Peki hangi durumlarda? Kimler kullanabilir?) 
- Ekinezyanın out, umklaobanın (pellergonium sidoides) in olacağı belirtiliyor. (Kim belirtiyor? Ekinezya bağışıklık güçlendirmiyor muydu, nasıl out olur?)
-  Güzelleştiren haplar ve eklem kıkırdağına destek veren tabletler (glukozamin-kondroidin) en çok tüketilen besin destekleri haline gelecek. (‘Güzelleştiren haplar’dan ne kast ediliyor? Çok geniş bir yelpazede hapların ‘güzelleştirdiği’ söyleniyor... Bu ifade tehlikeli değil mi?) 
- E, C vitaminleri, folik asit, selenyum ve çinko out. (Neee?? E ve C vitamini out diyeni ilk kez duyuyorum! Peki selenyum ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirmiyor mu artık? Rica etsem kaynaklarınızı gösterin!)
-Resveratrol ve pignegenol tabletlerinin yükselişi sürüyor. (Citylife’da bu tabletlerden satılıyor mu?)

Bu yıl kuzu eti in, dana eti out!
-  Önümüzdeki yıl bağışıklık güçlendirici diyetler ön plana çıkacak. Probiyotik zengini besinler in olacak. Yani daha çok yoğurt yiyip kefir, ayran, boza içeceğiz. Daha çok sirke, nar ekşisi, turşu ve benzeri besinler tercih edeceğiz. (Peki bunu tansiyon, kalp ve şeker hastalarına aynı anda mı tavsiye ediyorsunuz?)
- Düşük karbonhidratlı diyetler out, doğal beslenme in olacak. Mesela “taş devri diyeti” ön plana çıkacak. (Danıştığım kalp uzmanları, taş devri diyetinin özellikle kalp hastaları için zararlı olduğunu söylüyor... Şeker hastaları ise düşük karbonhidratlı diyet yapmak zorunda değil mi? Böyle bir genelleme nasıl yapılır?)
- Kuzu eti in dana eti out. Beslenme trendi oluşturanlara bakılırsa 2010’da daha az dana-inek eti yiyecek, daha sık kuzu eti tüketeceğiz. Bunun nedeni kuzu etinin kimyasal kirlenmeye daha az maruz kaldığının düşünülmesi. (İşte yazının en sevdiğim kısmı... Bilimsel olarak kuzu eti danadan yağlı değil mi? Bu mantıktan hareketle 2011’de sinarit in, palamut out mu demeli?)
- E ve C vitamini. Şifalı besinler önümüzdeki yıl daha da çok yenecek. İçine A, D, C, folik asit gibi vitaminler eklenmiş meyve suları daha çok kullanılacak. (Biraz önce out olan E ve C vitamini, meyve sularına eklenince nasıl in hale geldi?)
Sorularımız yanıtlanana kadar...Yaşasın hayat!

CEVAP BEKLEYEN SORULAR
1. Müftüoğlu’nun web sitesinde 9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel’in özel hekimliğini 1991’den bu yana yaptığı yazılı. Acaba halen bu görevi sürdürüyor mu? Yoksa bu görevi Dr. Aylin Cesur mu devraldı?
2. Bir doktorun, ünlü bir kişinin doktoru olduğunu reklam amacıyla kullanması etik midir?
3. Müftüoğlu profesörlük ünvanını hangi uzmanlık alanında aldı?
4. Bir doktor aynı anda iki muayenehane ve iki otel spa’sı işletebilir mi?
5. Bir doktorun hem medyada günlük yazılar yazıp, hem de bahsettiği ürünleri (Kozmetik, gıda, kişisel bakım) ortağı olduğu markette satması etik midir?

HOCA’NIN TÜM SPA’LARI
Müftüoğlu, Sapanca’da yeni açılan Güral Sapanca Wellness Park’ın sağlık merkezinin başında. Kilo kontrolü, wellness, detoks, anti aging programlarını kendi uzman kadrosu aracılığıyla yönlendiriyor.
Aynı zamanda yaz sonunda Yalıkavak’ta açılan Palmalife Bodrum’un Wellness ve spa bölümü de onun yönetiminde.
Palmali Şirketler Grubu’nun sahibi olduğu otelin en tepesindeki isim tanıdık: Mübariz Mansimov Gurbanoğlu... Mansimov, Marriott International ile ortaklaşa ‘Edition’ serisi 7 yıldızlı oteli dünyada ilk kez İstanbul’da hizmete açacak. Milliyet CADDE, Mansimov’un bu proje için Giuseppe Cipriani ve Flavio Briatore ile ortak olduğunu duyurmuştu. Şimdi Müftüoğlu’nun İstanbul’daki Edition otelin spa’sını işleteceği gündemde.