21 Ağustos 2013 Çarşamba
Son durum

KANSERi BASiTLEŞTiRiYOR

21.08.2013

Boston’da yaşayan, Harvard Medical School’da beyin kanseri üzerine araştırmalar yapan Türk genetik uzmanı ve biyolog Dr. Aygün Şahin’in şimdi yeni bir projesi var; “Cancer Research Simplified”. Hedef, kanser araştırmacıları ve hastaları arasında bir köprü kurmak

Genç, ufak tefek bir kadın var karşımda. Almanya’da  doğmuş, Türk. Almanca ve Türkçe konuşarak büyümüş. İngilizcesi de diğer iki dili kadar mükemmel. Massachusetts Film Festivali’nin açılışında Boston’da tanışıyoruz, yönetmen Mete Sözer sayesinde. Biyoloji uzmanı olduğunu biliyorum sadece.
Konuşmaya başladıkça karşımdaki kadın anlattıklarıyla giderek büyüyor, hatta devleşiyor. Yaptıkları karşısında önünde saygıyla eğilmekten başka neler yapabiliriz diye düşünmeye başlıyorum. Peki ama nedir Aygün Şahin’i bu kadar özel yapan?
Aygün Şahin, aslında bir genetik uzmanı ve biyolog doktor. Harvard Medical School ve Massachusetts  General Hospital’da çalışıyor, araştırmacı olarak. Bir süre öğretim üyeliği de yapmış Harvard Medical School’da.

Beyin kanserini araştırıyor 
Aygün Şahin, yıllardır beyin kanseri üzerine araştırmalar yapıyor. Bu sürede araştırmacılarla kanser hastaları arasında bir kopukluk olduğunu fark ediyor. Bir köprü kurulması gerektiğine inanıyor ve kararını veriyor.   Bu amaç uğruna bir vakıf kuruyor.  Adı, “Cancer Research Simplified” (Kanser Araştırması Basitleştirilmiş).
Adındaki araştırma kelimesi sizi korkutmasın. Amaç kanseri en sade haliyle anlatmak. Farklı kanser türleri hakkında bilgilendirmek, en yeni araştırmalardan, çalışmalardan haberdar etmek, en iyi tedaviyi dünyanın neresinde hangi hastane ve doktor kontrolünde alınabileceğine dek detaylı bilgiler vermek, yaptıklarından birkaçı.
Amaç basitleştirmek olunca,  Dr. Aygün Şahin, uzun makaleler  okumaya üşenenler için vakfın internet sitesinde elindeki bütün bilgileri videolarla anlatmayı tercih etmiş. Unutmadan, adresi verelim:   www.cancerresearchsimplified.org

Vakıf olduğu için kâr amacı yok
Henüz yolun çok başındalar.  Çok iyi bir içerik var ellerinde, videolar ise eminim zamanla çok daha iyi  olacak. Şimdilik teknik imkansızlıklarla uğraşıyorlar.
Dr. Aygün Şahin her şeye kendisi yetişmeye çalışıyor, bin parçaya bölünmüş durumda. Zamanla gönüllüler arttıkça; internet sitesi de, vakıf da daha da güçlenecek. Vakıf olduğu için kesinlikle kâr amacı yok. Ancak bağışlarla kanser araştırmacısı olmak isteyen çok yetenekli lise öğrencilerine burs imkanı sağlamak gibi bir hedefleri var.

Türkçe ve Almanca   seçenekleri de var 
Peki ama Dr. Aygün Şahin’in çalışmalarından faydalanmak için mutlaka İngilizce bilmek mi gerekiyor?
Hayır, gerekmiyor. “Cancer Research Simplified”ın internet sitesinde İngilizce’nin yanı sıra Türkçe ve  Almanca seçenekleri de var. Videoları bile Türkçe izlemek mümkün.
Gönül istiyor ki, çağımızın korkunç hastalığı hepimizden uzak olsun. İşte bunun için Dr. Aygün Şahin gibi daha çok araştırmacıya ihtiyacımız var. Umarım “Cancer Research Simplified” önemli bir adım olur, hem hastaları ve yakınlarını bilgilendirmek hem de araştırma öğrencilerini cesaretlendirmek için. Daha fazla bilgi için: www.cancerresearchsimplified.org