12 Aralık 2012 Çarşamba
Dizi Gurusu

AMERiKAN DAVASI

12.12.2012

‘Hatfields and McCoys’, Amerika’nın en ünlü kan davasını anlatan bir mini dizi. İçinde başta Kevin Costner olmak üzere birçok yıldızın olması, yapımı seyredilir kılıyor

Gazetelerin üçüncü sayfalarında sık sık rastlarız kan davası haberlerine. Her olayda hep merak ederim, “Çıkış noktası nedir?” diye. Nasıl başlamıştır ve nesiller boyu nasıl devam eder? ‘Dava’nın kahramanları zaman geçtikçe eminim sebebini hatırlamazlar bile. Ya da düşündüklerinde -düşünseler keşke- “Bunun için miydi?” diye soracaklardır muhakkak. Halbuki belki de konuşarak bitecek bir olayın çözümü, yıllarca kan dökülerek sağlanmaya çalışılmıştır.
History Channel kanalı ABD’nin en ünlü ‘kan davası’nı karşımıza getiriyor. Öyle ki, ailelerin isimleri tek başına telaffuz edilmiyor. ‘Hatfieldlar’ ve ‘McCoylar’ olarak anılıyorlar. 1800’lü yılların sonlarında, ABD’nin iç sorunu Kuzey-Güney Savaşı’nın bitiminde başlayan husumet, adeta küçük bir iç savaşa yol açıyor. İzlerken düşmanlığın başlayış sebebinin basitliğine şaşırıyorsunuz. Bitmesi gereken noktalarda ya biri kâr sağlamak için ateşe odun atıyor ya da yanlış anlamalar ve aptallıklar düşmanlığın sürmesine sebep oluyor. Sonuçta iki aile de birçok genç insanını kurban veriyor.

Güçlü isimler
Üç bölümlük mini dizi ‘Hatfiels And McCoys’un her bölümü yaklaşık iki saatlik film tadında. Kadrosu da oldukça güçlü. Hatfield Ailesi’nin başındaki Anse Hatfield’ı canlandıran Kevin Costner yine muhteşem. Açıkçası ‘Kurtlarla Dans’tan sonra bu tarz bir rolde kendisini özlemişiz. Randall McCoy’u oynayan Bill Paxton ve hikayenin kan davasına dönüşmesinde kilit rol oynayan Jim Vance’i ete kemiğe büründüren Tom Berenger’sa diğer önemli isimler. Kendisini en son ‘Inception’da izlemiştik.
Savaşta birbirinin arkasını kollayan Anse ve Randall, geri döndüklerinde kanlı-bıçaklı olmalarının üzerine, Hatfieldların oğluyla McCoyların kızı arasındaki aşkta devreye girince hikaye derinleşiyor. Diziyi izlerken verilen anlık kararların ne tür yıkımlara sebebiyet verdiğini görebiliyorsunuz.
‘Hatfiels And McCoys’, toplam altı saate yakın sürse de sıkılmayacağınızı garanti ediyorum. Her bölümünde reytinglerinin 14 milyon civarı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu rakam, kablolu kanallar içinde rekor. Özellikle western sevenler sadece Kevin Costner için bile izleyebilir.

Dizinin Künyesi

Kevin Costner (Anse Hatfield)
Bill Paxton (Randall McCoy)
Matt Barr (Johnse Hatfield)
Tom Berenger (Jim Vance)

KISA KISA...

* En son ‘Last Resort’ta rol alan Robert Patrick, ‘True Blood’ın 6. sezon kadrosuna dahil oldu.
* ‘Californication’ın 6. sezonu 13 Ocak’ta başlayacak.
* The CW kanalı, ‘Sex And The City’ kahramanı Carrie Bradshaw’un gençliğini anlatan ‘The Carrie Diaires’ dizisinin prömiyerini 14 Ocak’ta yapacak.
* NBC  bu sezon bitecek ‘30 Rock’ın yıldızı Alec Baldwin’le 2 yıllık yeni anlaşma imzaladı.