05 Kasım 2012 Pazartesi
Son durum

iMZALAR PAZARTESiYE KALDI

03.11.2012

Doğuş Grubu’nun yeme-içme sektöründeki yatırımları devam ediyor. Konuşulanların aksine, İstanbul Doors Group’la görüşmelerin sonuna daha yeni gelindi. Satış pazartesi günü gerçekleşecek

Son bir yıldır yeme-içme sektöründe en çok konuşulan şey, Doğuş Grubu’nun yatırımları. Önce Nusr-et’le başladı, arkasından Kiva, Lacivert, Kahve Dünyası’yla devam etti. Ama söylentilerin ardı arkası kesilmedi. Neredeyse her restoran için ‘Doğuş Grubu’yla görüşüyorlarmış’ dedikodusu çıktı. Bazıları doğruydu, ama sonuç alınamadı, bazılarıysa tamamen yalandı.  
Derken İstanbul Doors Group’a ortak olan yatırımcı fon International Restaurant Group’un ayrılmak istediği ve yüzde 38.5’luk hissesini satışa çıkardığı konuşuldu. Tam da o zamanlarda Ferit Şahenk, İstanbul Doors Group’u beğendiğini açıkladı. Levent Büyükuğur ise Milliyet’e verdiği röportajda “Doğuş çok sevdiğim bir grup. Onların bu sektöre adım atmış olması çok hoşumuza gidiyor. Sektöre belli bir kalite getiriyorlar, standartları yükseltiyorlar. Doğuş’a kapımız açık, Doğuş’un bizimle ilgilendiğine dair dolaylı haberler geldi, ama resmi bir teklif yok” dedi. Buna rağmen kısa sürede ‘Doğuş Grubu, İstanbul Doors Group’la el sıkıştı’ haberleri çıktı. Oysa daha görüşmeler yeni başlamıştı, daha anlaşmaya varılması epey zaman alacaktı. Bu sürede Doorscular görüştükleri bir de yabancı yatırımcı olduğunu açıkladı.

Yüzde 74.25 Doğuş’un oluyor
Çarşamba gecesi itibarıyla Doğuş Grubu İstanbul Doors Group’la anlaştı. İstanbul Doors Group’un sadece yabancı fona ait olan yüzde 38.5 değil, ortaklar Levent-Rıza-Bülent Büyükuğur ile Berk Ekşioğlu’na ait olan hisselerle birlikte tam yüzde 74.25’i satılıyor. Ancak henüz imzalar atılmadı. Şimdi sözleşme hazırlanıyor. Pazartesi günü sözleşme hazır olacak ve imzalar da atılacak. Taraflar rakam konusunda kesinlikle bir açıklama yapmıyor.
Ama yeme-içme sektöründe 200 milyon dolar gibi bir rakam olabileceği kulaktan kulağa yayılıyor. Ancak kimse telaffuz edilen rakamın doğru olup olmadığını bilmiyor.  

Bizi nasıl etkileyecek?
Peki ama bu gelişme bizim için ne anlama geliyor? Malum, İstanbul Doors Group, Türkiye’nin en kurumsallaşmış ve en büyük yeme-içme grubu. Doğuş Grubu’nun desteğiyle İstanbul Doors Group hem yurt dışında hem yurt içinde daha da büyüyecek. İlk etapta sırada Kalamış’ta Da Mario’nun bir şubesinin açılması var. Ayrıca Mart 2013’te Zorlu Center’da İstanbul Doors Group’a ait olan İngiliz restoran zinciri Tom’s Kitchen’ın ilk Türkiye şubesi açılacak. Carlotta ve Kitchenette daha da büyüyecek. Moskova’da ikinci Kitchenette şubesi açılacak. Romanya’da ve Körfez’den bir yatırımcıyla Dubai, Abu Dabi, Katar ve Kuveyt’te Kitchenette açma planları gündemde. Daha sonra da Londra’da  Kitchenette’i ya da The Marmara’nın tepesinde yeni açılan Türk restoranı Raika’nın bir şubesini görürsek hiç şaşırmam.  

İstanbul Doors Group’ta neler var?

20 yıldır yeme-içme sektöründe olan grubun restoranlarını sayalım. Da Mario, Vogue, Gina, Zuma, Anjelique, Kitchenette, Mama, Ca’d’Oro, Ajia, Gigi, Carlotta, Poupon, Tom’s Kitchen, Tom Aikens Restaurant, Tom’s Deli, Raika... Üç nokta koymak lazım, çünkü sürekli yeni bir marka ekleniyor. Ayrıca Foodist Catering adlı bir catering şirketleri var. Bu ay ise yeme-içme sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek üzere İstanbul Doors Akademi’yi açmaya hazırlanıyorlar.