31 Ekim 2012 Çarşamba
Reyting canavarı

ORHAN KEMAL DiZiLERiNE NE OLDU?

29.10.2012

Çok iddialı başladılar. ‘Hanımın Çiftliği’ örnek oldu. Orhan Kemal hikaye ve romanlarının konusu, dizilerimizin tam da aradığı işlerdi. Ama olmadı. Hem de ikisi birden olmadı. Bu akşam ‘Evlerden Biri’ final yapıyor. ‘Kötü Yol‘ da finale yaklaştı. ‘Kötü Yol’un yapımcısı Faruk Turgut’a sordum. Yeni ‘reyting ölçüm sistemi’yle değişen ‘denek yapısının’ beğenileri değiştirdiğini söyledi. Hedef kitlenin de entrika ve gerilimin bol olduğu dizileri beğendiğini belirtti. Kendi dizisiyle ilgili çarpıcı bir örnek de verdi: “İlk bölümleri Adana’da çektik. İzlenme oranı iyiydi. Ne zaman ki dizi İstanbul’a taşındı, izlenme oranı düştü. Çünkü burada öyle aman aman olaylar yoktu.” Dizinin İstanbul’a taşınıp heyecanının düşmesi, yeni izleyici profiline göre, izlenme oranını etkilemiş. Sanırım benzer gerekçeler bu akşam final yapacak ‘Evlerden Biri’ için de geçerli.
Şahsen her iki diziyi de izledim. Bölüm bölüm atlasam da, olayı kaptım, diyeyim. Ve her iki dizi de belli kalitede, konu bütünlüğü içinde gidiyordu. Aman aman yapımlar değildi. Ama sanırım ‘bir sezonluk’ diye de düşünülmemişlerdi. 2013 yılında anlaşılan yeni tartışma konusu, bu ‘ölçüm’ler, değişen denekler ve izlenme oranı sonuçları olacak.

İSRAİL, HABER KANALI KURDU

2010 yılında İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in de France 24 gibi bir kanal kurması yolunda temennilerini dile getirmişti. Bu rüya nihayet gerçekleşti.
İlginç bir şekilde kuruldu bu kanal. Adı belli değil. Ama hikayesi, başına getirilen isim ve finans kaynağı ilginç. Fransa’nın yurt dışı yayınlarının (AEF) eski başkanı Frank Melloul, bu kanalın başına gelmiş!
Melloul, bir dönem Fransa’da başbakanlık yapan Dominique de Villepin’in basın danışmanlığını yapmış...
Gelelim İsrail’in haber kanalının finansörüne: İşadamı Patrick Drahi. Fransa’nın sayılı zenginlerinden. Eski adıyla France Telecom kablo, şimdiki adıyla Numericable SA’nın sahibi. İsrail’de de yatırımları var. ‘Hot’ adlı kablolu televizyon yayın ağının da sahibi. Ayrıca mobil telefonlar internet hizmetleri üzerine de geniş yatırımı var.
Kanalın ismi belli değil, dedik. Ama yayın tarihi belli. Uydudan 2013’ün ilk haftası yayına girecek.

BAŞBAKANIN TAKLİDİ İSTENİNCE NE DEDİ?

‘Siyaset Meydanı’nın son bölümünde, konuklardan biri İsmail Baki’ydi. Ekranın ‘komedi’ alanındaki sevilen yüzü... Doğu Ergil ve Mor ve Ötesi grubundan Harun Tekin de diğer konuklardı. Tabii aralarında bir komedyen olunca, laf döndü dolaştı, siyasetçilerin taklidine geldi.
İsmail Baki, biraz Demirel, Ecevit, Erbakan ve Özal taklidi yaptı. Ali Kırca, “Yeni siyasetçilerden yok mu?” diye sorunca, hava birden değişiverdi. Çaktırmadı ama, İsmail Baki’nin rahatlığı gitti. “Başbakanımızın var” dedi. Doğu Ergil, yapmasını istedi. Ali Kırca, “Dinleyelim” diye ekledi.
İsmail Baki gülümseyerek, “Yapalım mı?” diye sordu! “Herhalde” ısrarı gelince, “O zaman hoşgörü diyoruz” dedi. Harun Tekin, “Biz sana fanila getiririz” diye ekledi. İsmail Baki başladı taklide; “Ne diyorlar? Avrupa Birliği! Avrupa Birliği’ne hep beraber...”
Sonrası gelmedi. “Sayın başbakanla ilgili bize ayrılan süre bu kadar” diyerek taklidi toparladı Baki. Durum ortadaydı. Aslında yapılan taklit değil, “Bugün mizah ne durumda?” sorusunun karşılığıydı, konuklar arasında geçen diyalog. Anlayana yetti de arttı bile!