01 Ekim 2012 Pazartesi
Sokak Çocuğu

iKiNCi EL YARDIM ELi

01.10.2012

Türkiye’nin üzerinde yeşerdiği topraklar yardımseverdir, evet. Ancak yine genleri itibarıyla organizasyonu bozuktur bu toprağın insanının. O nedenle yardımlar hep havada kalır. Sizin yerinize koydum kendimi, İstanbul’da birkaç ciddi adres buldum. Başınız ağrımadan bağış yapabilirsiniz

Siz de büyük olasılıkla şişmanladınız, zayıfladınız. Eski elbiselerinizden kurtulmak istediniz. Taşınırken fazla eşyalarınızdan kurtulmak istediniz sonra, nereye vereceğinizi şaşırdınız. Türkiye’nin üzerinde yeşerdiği topraklar yardımseverdir, evet. Ancak yine genleri itibarıyla organizasyonu bozuktur bu toprağın insanının. O nedenle yardımlar hep havada kalır, adresini bulamaz. Öte yandan yardımlara vesile olmak için çırpınıp duran onca kurum, iyi niyetli çaba vardır. Siz eşyanızı, giysinizi bir ihtiyaç sahibini sevindirmek maksadıyla bağışlamak istediğinizde doğru yere gitsin istersiniz. Ben de sizin yerinize koydum kendimi, İstanbul’da birkaç ciddi adres buldum; sizle de paylaşmak isterim... Başka kurumlar da var elbet bağış kabul eden. Ancak aşağıdakilerle birebir mesai yaptım. Başınız ağrımadan bağış yapabilirsiniz.

TOGEM (Toplumsal Gelişim Merkezi)
Normal koşullarda elden ya da kargoyla teslimat kabul ediyorlar. Ancak bağışlayacağınız eşya, ikinci el giysi yükte ağırsa duruma göre bir güzellik yapıp evden alabiliyorlar; arayınız görüşünüz...
Tel: 0 216 532 87 00
www.togem-istanbul.org

AİP (Acil İhtiyaç Projesi Vakfı)
Sadece elden ya da kargoyla kabul ediyorlar bağışları. Bir zahmet Aksaray’a kadar gidebilirseniz en güzeli.
Tel: 0 212 491 06 61
www.aipvakfi.org

TSD (Türkiye Sakatlar Derneği)
Türkiye Sakatlar Derneği’nin çok şubesi var. İstanbul’da bağışları Çapa Şubesi’nden kabul ediyorlar. Elden teslimatı tercih ediyorlar. Kargo da mümkün.
Tel: 0 212 521 49 12
www.tsd.org.tr

TYD (Türkiye Yardımseverler Derneği)
Tüm Türkiye’de yaygın bir kurum. İstanbul’da Şişli Şubesi’nden kabul ediyorlar yardımları. Elden ya da kargoyla ulaştırmanız gerekiyor bağışlarınızı.
Tel: 0 212 233 78 38
www.tyardimsevenlerdernegi.org.tr

BEYOĞLU SOSYAL YARDIM MAĞAZASI
Beyoğlu Kaymakamlığı’nın projesiydi. Muhtarlıktan fakirlik belgesi alan her vatandaş, 7-8 parçaya kadar ihtiyacını giderebiliyordu. Eski eşyalarınızı, giysilerinizi bağışlamak istediğinizde evden teslim alıyorlardı. Nedense mağaza kapandı. Artık bağışlar Beyoğlu Semt Konağı’ndan kabul ediliyor. Elden ya da kargoyla...
Tel: 0 212 250 58 70

İBB KADIN KOORDİNASYON MERKEZİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir yardım organizasyonu. Kökeni 90’ların sonuna, Marmara depremine dayanıyor. Her türlü ikinci el eşya bağışını kabul ediyorlar. Randevu alırsanız evden de alabiliyorlar.
Tel: 0 212 444 00 93

SEVGİ MAĞAZASI
Adı üzerinde; sevgi mağazası... Bu güzel mağazaya bağış yapmak istiyorsanız elden ya da kargoyla teslim etmeniz gerekiyor eski eşyalarınızı. Kadıköy’de.
Tel: 0 216 545 84 59

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı)
Lösev’in bir vakıf olarak ciddiyetini, vesile olduğu yardımları bilmeyeniniz yoktur sanırım. İkinci el eşyalarınızı bağışlamak isterseniz elden teslim etmenizi tavsiye ederim. Ancak bir noktayı unutmayın; Lösev giysi bağışlarınızı yıkanmış ve ütülenmiş olarak kabul ediyor.
Tel: 0 212 268 59 40
www.losev.org.tr

DOST ELLER YARDIM ORGANİZASYONU
Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı bir oluşum. Önce adresinize gelip bağışlayacağınız eşyalara bakıyorlar. Uygun gördükleri takdirde nakliyat da belediyenin sorumluluğunda... Mobilyadan giysiye her türlü ikinci el bağışlarınız için.
Tel: 0 212 261 81 00

KADEV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı)
Bağışlarınızı adrese teslim etmeniz gerekiyor. Başvurular İstiklal Caddesi Bekâr Sokak’taki Nahıl Mağazası’na...
Tel: 0 212 292 26 72
www.kedv.org.tr
www.nahil.com.tr