02 Eylül 2012 Pazar

Ö.Ç. davası veya Sakarya rezilliği

02.09.2012

34 sanıklı Ö.Ç. davasında bakanlığın tahliyelere itirazı, umut verdi. Ancak Sakarya Emniyeti içindeki suçluları cezalandırmalı, valisinden hakimine, sorumlu herkes soruşturmalı

Sakarya’da 14 yaşındaki kız çocuğu Ö.Ç’ye toplu tecavüz davası, bu ülkede ‘çocuk istismarı’ konusunda hukukun, hakkın olmadığını göstermekle kalmadı... Film yapsanız kimsenin inanmayacağı derecede çürümüş, kirlenmiş bir toplumda yaşadığımızı bir kez daha     kanıtladı.
İnanmayan, ilk celsede sanıkların tümü tahliye edildiğinde ailelerden kopan alkış ve tezahüratı izlesin. İnanmayan, Emniyet’in üst düzeyindeki memurların nasıl küçük bir kızı kandırdığını ve defalarca tecavüz ettiğini, baş tecavüzcü-pazarlamacı polisin nasıl yurt dışına göz göre göre kaçırıldığını okusun. İnanmayan, kaçan polisin avukatının, ‘Çocuk Hakları Komisyonu üyesi’ olduğunu öğrensin...

Aralarında ‘çocuk’ların da bulunduğu 34 sanığın tahliyesine ailelerin “sevinç” çığlıkları attığı görüntüleri izlediniz mi bilmem. Face’de şimdiden 52 bin kusur kişi bu videoyu izleyip ‘like’ tuşuna basmış.

Tepki olarak ‘like’ et!
Arkadaş, neyi beğeniyorsun? Toplu tecavüze, şantaja adı karışan kişilerin coşkuyla karşılanmasını mı? Yoksa ‘like’ tuşuyla mı tepkini gösterdiğini sanıyorsun? Eğer öyleyse, bas o tuşlara! Bakalım senin başına geldiğinde ‘like’ edecek misin?

Belki bazıları, sanıkların tahliyesinin ‘aklanma’ olduğunu zannediyor ve toz konduramadıkları ‘paşa’larının ‘kasabanın küçük o...spusunun’ tuzağına düştüğüne inanmak istiyor. Yine de bir anne veya baba, böylesine korkunç bir olayla suçlanan, hakkında deliller olan çocuğunu kucaklamak yerine cezalandırmaz mı? Sorsanız kendini ‘ahlaklı, dürüst, dindar, namuslu’ diye tanımlayacağına emin olduğum bu insanlar nasıl bir yanılgı içinde yaşıyorlar?
Gelelim Ö.Ç.’ye tecavüz eden ‘büyükbaş’lara. Radikal, istismar zincirini başlatanın Sakarya Emniyeti’nin ‘Halkla İlişkiler’ Müdürü N.Ş. olduğunu yazdı. N.Ş’nin küçük kızı kandırdıktan sonra başkalarına pazarladığı biliniyor.

Bu zat, gözaltına alındıktan sonra her nedense ertesi gün serbest bırakılıyor. Çıkar çıkmaz yurt dışına topukluyor! Tabii topuklar, çocuğu kandıran da o, tehdit ve şantajla polis arkadaşlarına pazarlayan da o, bu olayların duyulup çocuğun kendi yaşıtları tarafından istismar edilmesine     önayak olan da o.

Avukata bak!
Davaya müdahil olan Çağdaş Hukukçular Derneği, ilk celsenin sonunda bir rapor açıkladı. Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre, kaçan N.Ş’nin avukatı İlknur Ebiz Yıldız, Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi. ÇHD, “Çocuk Hakları Komisyonu’nun,     14 yaşında bir kız çocuğuna tecavüzden yargılanan yetişkin sanıkların avukatlığını yapmasına ilk defa şahit oluyoruz” diyor. Sakarya Barosu’nun derhal harekete geçip bu kadın avukatı soruşturması, hatta meslekten men etmesi gerekiyor!

Bu arada davaya, keyfi bir ‘yayım yasağı’ getirildiği için 15 saatlik celsede neler söylendiğini, suçlamaları ve savunmaları öğrenemiyoruz. Alınması gereken hiçbir önlemin alınmadığı bir davaya yayım yasağı konması, tecavüz çetesinin korunması demek.

Öğrenebildiğimiz şu: Davanın ilk celsesinde mağdure Ö.Ç., ailesi ve onları destekleyenler, sanık yakınlarının saldırısına uğramış... Ve polis, bunu engellememiş! Neden engellesinler diyeceksiniz, müdürleri tecavüzcü.

Mağdurun suçlu, suçlunun mağdur olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Dün Mardin ve Siirt’ti, bugün alkışlar sana, Sakarya! Tarihe ‘tecavüzcüleri koruyan ve alkışlayan şehir’ olarak geçeceksin.
Not: Bu yazıyı yazdığım sırada davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sanıkların tutukluğunun kaldırılmasına itiraz ettiği haberi geldi. Bu girişim, umudumuzu yeşertti.

SAKARYA VALiSi’NE SUÇ DUYURUSU

* ÇHD raporundan önemli başlıklar: Ö.Ç. davasında     34 sanık var. Sekiz yetişkin sanıktan ikisi, üst düzey polis yetkilileri. Geriye kalan 26 sanık ise 18 yaşından küçük.
* Buna rağmen davada tüm sanıklar bir arada yargılanıyor. Böylece çocuklara yönelik koruma tedbirlerinden yetişkinler de faydalanıyor.
* Yargılamaya tutuksuz sanıkların çoğu katılmadı. Tutuksuz sanıkların duruşmaya katılmalarının sağlanması için özel tedbirlerin alınması gerekiyor.
* Sanıklardan 4. sınıf emniyet müdürü N.Ş. hakkında dile getirilen iddialar (serbest bırakılmasının sağlandığı ve kaçmasına göz yumulduğu) ciddiyetle araştırılmalı. Hangi yargı görevlisi bu kararı verdi? Başta vali, diğer görevliler hakkında inceleme yapılmalı. (Sakarya Valisi ve hakim hakkında suç duyurusu yapıldı.)
* Sanıklar arasında bulunan kamu görevlileriyle ilgili olarak hiçbir idari soruşturma bulunmuyor. (bianet)