24 Temmuz 2012 Salı
Ali Rıza Kardüz
Ali Rıza Kardüz
.

İstanbul’da mozzarella lokantası

05.11.2011

Manda sütünden yapılan İtalyan peyniri mozzarella, Obika’nın menüsünde
önemli yer tutuyor
 

İstanbul’da Kanyon alışveriş merkezinde Obika isimli bir İtalyan lokantası var. Özelliği, İtalyan peyniri mozerella ile İtalya’dan getirilen soğuk et çeşitleri ağırlıklı özel menüsünün olması.
Obika, Napoli aksanı ile konuşan İtalyanların kullandığı ‘Ecco qua’ tabirinden türetilmiş bir isim imiş. Türkçesi “Gel gel, gir içeri” gibi bir şey..
İlk Obika 2004 yılında Roma’da açılmış. Şimdilerde İtalya’nın pek çok şehrinde, Amerika’da, Kanada’da, İngiltere’de ve Japonya’da Obika’lar varmış. Türkiye geri kalır mı?
Sinan Altuğ ile Mehmet Can Karabağ isimli iki müteşebbis de Obika’yı Türkiye’ye getirmiş.
Her ülkedeki Obika aynı dekora sahip. Mutfakları ve menüleri aynı.
Obika’nın isminin altındaki yazılarda ‘İtalyan aşevi’ (Italian Eatery) ve de mozzarella peyniri ağırlıklı bir lokanta (mozzerella bar) olduğu belirtiliyor.
Mozzerella, İtalya’ya özgü, manda sütünden yapılmış bir tür taze peynir. Özelliği kalsiyum, protein ve vitamin zenginliği. 100 gramında 270 kalori var. 10-15 cm. çapında, 125-350 gr. ağırlığında toplar halinde şekillendiriliyor. Yumuşak bir peynir. Tuzlu su içinde bir-iki hafta tazeliğini koruyor. Şimdilerde bizde de inek sütünden yapılmaya ve marketlerde satılmaya başlandı.

Önce soğuk et yanında peynir, ardından tiramisu...
Kanyon’da, Apple mağazasında, bilgisayarlara baktık. Yiyecek bölümündeki Obika’nın önünden geçerken, daha sonra isminin Özge Güven olduğunu öğrendiğimiz sempatik bir genç kız bize ‘Gel gel’ yaptı. Biz de ‘İçeri girdik’. İsimlerinin Sezai Öz ve Tayfun Karakoç olduğunu öğrendiğimiz iki genç servis görevlisi masamızla ilgilendiler. Erken hasat (geçen yılın erken hasatı) zeytinyağı tabağı ile içinde dört çeşit ekmek, iki çeşit gevrek olan ekmek sepetini getirdiler. Obika yapımı ekmekler ve gevrekler pek lezzetli idi.
Şarap listesi zengindi. Değişik İtalyan şarapları vardı. Biz bir şişe DLC Cabernet Sauvignon-Merlot ısmarladık (71 TL).
Sıra geldi listeden seçim yapmaya. Madem ki İtalyan aşevine geldik, İtalyan peyniri ve soğuk etleri yiyelim dedik.
Mozzarellanın topu 21 TL dolayında. Sadece peynir yemek veya soğuk et yanında bir veya iki top peynir ısmarlamak mümkün. Biz bir tabak soğuk et yanında bir top mozerella ısmarladık (44 TL).
Yanında bir top mozzarella ile birlikte karpaçyo bresaole (sığır pastırması) 39 TL, Parma’nın prosciuttosu (pek nefis-yağsız) 44 TL, meşe fümeli soğuk somon 39 TL, Milano salamı 44 TL.
Mutfakta şef Oğuz Demirelli, İtalyan usulü makarnalar (27 TL), et ve deniz ürünleri de hazırlıyormuş. Levrek karpaçyo 34 TL. Bonfileli, ton balıklı, somonlu, tavuk etli salata tabakları 30 TL. İtalyan pilavı, rizotto 22-28 TL. Pizzalar 22-28 TL.
İşletme müdürü Cüneyt Yücel yemekten sonra Obika’nın tiramisusunu tatmamızı tavsiye etti. Pek beğendik. Çayımızı içtik. Hesabımızı ödedik.
Obika çoluk çocuk, yalnız başına, kadın kadına günün her saatinde gidilebilecek, neşeli, iç açıcı bir lokanta. Menüden tek bir tabağı seçerek yemek de mümkün. n