18 Mayıs 2012 Cuma
Reyting canavarı

2023 ÖNEMLi BiR YIL

05.09.2010

‘Kurtlar Vadisi Pusu’ bu yıl da ilk sırada yer alacak. İzlerken tanıtımı şöyle bir çağrışım yaptı bende; 2023 önemli bir yıl. ABD’nin ülkeyi bölme planı ve büyük İsrail projesi. Yetmiyor Avrupa’nın bölme parçalama projesi var: Özerk İstanbul! Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir de bizim projemiz var; dünyanın bütün Türkleri birleşin!...
Aman telefonlar dinleniyor mu? Senaristlerin dikkat etmesi lazım. Hatta toplantı odasına dinleme aygıtları yerleştirilmiş olabilir, kontrol etsinler. Bir de şu var; bu tarihte kim iktidarda olacak? Ergenekon nasıl sonuçlanacak?  

ASKEDEN DÖNDÜN VE BİZ SENİ BANKA REKLAMINDA GÖRDÜK!
Star’da ‘Komedi Dükkanı’nın fragmanı dönüyor. Tolga Çevik “Askerden yeni döndüm” diyor. Doğru, askerden döndü. Ancak ayağının tozuyla reklamlara çıkmaya başladı. ‘Komedi Dükkanı’ formatlı banka reklamına. Fragman doğru söylemiyor. Çevik askerden döneli çok oldu. Yoksa benim gördüğüm başka bir Tolga Çevik mi? Biliyorum “Kafan basmıyor mu, bu espri” diyecekler. Kafam basıyor da reklamda arz-ı endam edip “Yeni geldim” numarasını yemedim sadece!

ŞAMPİYONLUK İÇİN DİZİYE TRANSFER
Bu yılın dizilerin modası ‘ara transferler’. Son olarak ‘Türk Malı’na Melek Baykal, ‘Berrin’ karakteri ile dahil olacak.
İkinci karakter ise Abiye Kuzu’nun Avrupa’da yaşayan Özcan Dayı’sı, yani Özkan Uğur. Bu iyi oldu. Çünkü Erman ile Abiye’nin diyalogları dışında olay pek öyle ahım şahım değildi dizi. En azından bu iki karakter espri dozunu artırır. 

REHBERiM

ANAYASA ÜZERİNE İKİ YETKİN İSİM
Taha Akyol, ‘Eğrisi Doğrusu’ programında ayrı görüşteki iki Anayasa profesörünü konuk alıyor. Ergun Özbudun, AKP’nin sivil anayasa taslağını hazırladı. Şimdi evet oyu verecek. Diğeri İbrahim Kaboğlu, DİSK’in anayasa taslağını hazırladı, referandumda hayır diyecek. Her önüne gelen konuşuyor. Bir de işin uzmanları var. İşte iki yetkin isim. Onların konuşma ve tartışmalarını iyi izlemek gerekiyor. Kanunların labirentlerinde koşmasını bilenlerin tartışması çünkü. (CNN TÜRK / 22.00)

HABER KANALINDA FİLM
Bizde haber kanallarıyla ‘haber eğlence’ olayı karışmış durumunda. Film gösterilir, futbol maçı yayınlanır, tatlı magazin programları yapılır, tartışma adına gazeteci - profesör kartvizitli ‘eğlencelik’ uzmanlar kavga ettirilir. TRT’nin de haber kanalı film gösteriminde. Karşı değilim. ‘Entel’ film izlemek isteyenler için iyi bir fırsat oluyor. TRT Haber’de bugün önemli bir Ömer Kavur filmi var; ‘Karşılaşma’. Kurgusu ve oyunculuğuyla ses getiren bol ödüllü bir film. (22.30)

BULANCIK’TAN KALKIP YILMAZ ERDOĞAN’I GÖRMEYE GELDİLER
İZ TV, yine farklı bir yapımla ekrana geliyor: Giresun’un Bulancak İlçesi’ndeki Bulancak Eğitim - Sen Tiyatro Grubu, Yılmaz Erdoğan’la buluşmak üzere İstanbul’a doğru yola çıkıyor. Topluluk, Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ‘Bana Bir Şeyhler Oluyor’ oyununu bu kez büyük şehirde, üstelik oyunun yazarının önünde sunacak olmanın heyecanını taşırken, onlara yalnızca İZ kameraları eşlik ediyor. İZ TV, Digitürk’te. (01.55)

HOLLYWOoD’DA KENDİNİ KABUL ETTİRMEK ZOR İŞ
D Smart’taki Sinema TV kanalında bu akşam ‘Wanted’ filmi var. Özelliği bir Kazak (Ben Rus demiyorum!) yönetmenin çekmiş olması. Timur Bekmambetov, Rusya’da ünlendi. ‘Gündüz Nöbeti’ ve ‘Gece Nöbeti’ filmleri ona Hollywood yollarını açtı. Macera ve aksiyonda kendini ABD’de kabul ettirmek zor olsa gerek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri arasında yer alan ‘İstanbul On My Mind’ adlı film için farklı ülkelerden 19 yönetmene teklif götürüldü, bunlardan biri de Bekmambetov oldu. Kendisi için “Macera ve aksiyon sinemasının yeni fenomeni” diyenler var. “Klip gibi film çekiyor” diyenler de. Sonuçta bu tarzın adından çok söz ettiren bir yönetmenin filmi ‘Wanted’. (19.00)