12 Mayıs 2012 Cumartesi
Reyting canavarı

DiJiTAL YAYINA GEÇMEK KOLAY MI?

09.03.2011

RTÜK Başkanı dört yıl içinde televizyonların dijital yayına geçeceğini söyledi. DVB-T dediğimiz bu yayın için kullanıcı tarafında alıcılar, antenler, yeni para meseleleri; yayın tarafında, format, sıkıştırma vs. gibi yeni durumlar olacak. Bakalım yayıncılar ve biz izleyiciler böyle bir ‘fedakârlığa’ hemen ayak uydurabilecek miyiz? Bu arada bir dip not: KKTC dijital yayın yapıyor...

‘ISLAND’ KİTABININ YAZARI TV FUARI’NDA 
DISCOP Televizyon Yayıncılığı Fuarı, 14-17 Mart 2011 tarihleri arasında, İstanbul Ceylan Intercontinental Oteli’nde gerçekleştiriliyor. Budapeşte ve Afrika’dan sonra İstanbul’da ilki düzenlenecek fuar; Ortadoğu ve merkezi Asya’nın en önemli TV yayıncı, yapımcı ve dağıtımcılarını bir araya getiriyor. Ünlü konukları da var. Global Agency sahibi İzzet Pinto’nun davetlisi, bizde de çevirisi yapılan ‘The Island’ kitabının yazarı Victoria Hislop. Hislop’un kitabı Yunanistan’da dizi yapıldı ve büyük ses getirdi.

TRT 1’DE SENFONİYLE GELENEKSEL MÜZİK BİRLEŞİYOR
TRT 1’de ayda bir kez canlı yayınlanacak ‘Katre’, senfonik altyapı üzerine geleneksel müziklerimizin sergileneceği bir konser programı. Başkent Üniversitesi Konservatuarı Müzik Bölümü Başkanı Prof. Ertuğrul Bayraktar, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Tuğcular ve Başkent Üniversitesi Konservatuarı Kompozisyon Ana Sanat Dalı Başkanı Öğr. Gör. Ertuğ Korkmaz’ın aranjeleriyle, müzik yönetmenliğini Başkent Üniversitesi Konservatuarı Müzik Bölümü Başkan Yardımcısı Okan Murat Öztürk’ün, Orkestra Şefliğini Öğr. Gör. Ertuğ Korkmaz’ın üstleneceği projede, ülkemizin önde gelen müzisyenleri yer alacak. İlk konser 15 Mart Salı günü. Solistler; Melihat Gülses, Musa Eroğlu ve Zerrin Özer.

‘TÜRKAN’ NE DURUMDA? 
Okurlardan yine “Türkan bitecek mi?” soruları gelmeye başladı. 26’ncı bölümde biteceği yönünde duyumları olmuş. Bu dizinin özel bir izleyicisi var. Yakından takip ediyorlar. Durduk yerde böyle söylentilerin çıkmaz...

REHBERiM
SAVAŞLARIN HİKAYELERİ 
İki film. Biri için ‘İkinci Dünya Savaşı’ndan bir kesit’ diğeri için ‘Vietnam Savaşı’ndan bir anı’ diyebiliriz. İki film aynı saatte başlıyor. Birine öncelik vereceksiniz. Diğerini ikinci kanalındaki yayınından takip edeceksiniz:
‘Komplo’da Naziler, 1942 Wannsee Konferansı’nda bir araya gelir. Uzun tartışmaların ardından, yahudileri Avrupa’dan sürme planını hayata geçirmeye karar verirler. Kararları, insanlık tarihinin en korkunç ve utanç verici olaylarından birine gebedir. (Moviemax Premier / 21.15)
Diğer film de ‘Hamburger Tepesi’... Vietnam Savaşı, Amerikan toplumunun hâlâ bir tür iç hesaplaşma biçiminde sorguladığı, ‘anlamsızlığın anlamı’nı bulmaya çalıştığı, Hollywood’un da sık sık üzerine eğilme ihtiyacı duyduğu tarihin en kanlı savaşlarından biri. Amerikan askerlerinin Vietnam ormanlarında ne için çatıştıklarını bilmeden yok olup gittiği bu savaş, John Irvin imzalı ‘Hamburger Tepesi’nde özel ve kanlı bir çatışmayla resmediliyor. (MOVIEMAX STAR / 21.15) 

‘PARANOYAK’ı bekleyip görelim
Serhat Mustafa Kılıç ile ‘Paranoyak’ daha önce cumartesi günü yayınlanıyordu. Anlaşılan beklenen olmadı. Ama ben hep televizyonlarda iyi bir komedi programı ihtiyacı olduğunu savunuyor ve örnekleri de ekrana gelince başarılı olması için destek çıkıyorum.
‘Paranoyak’ da bunlar arasında. TV’deki ilk stand-up komedi programı olduğu söylenmişti. Ata Demirer’le Cem Yılmaz karışımı olduğu hemen fark ediliyor. Dedim ya gelişmesi ve güzelleşmesi için bekleyelim. (TV8 / 23.15)