12 Mayıs 2012 Cumartesi
Reyting canavarı

KOLAJ DiYE BiR ŞEY

11.01.2010

Bu laflar sanırım bize ait. ‘Kolaj’, ‘Tanıtıcı Reklam’, ‘Sanal Reklam’, ‘Özet bölümü’, ‘Tekrar bölüm’, ‘Özel bölüm’... Yani uydurmaca işler. Ama biz böyle seviyoruz. Baktım da Fox TV ‘Yalancı Romantik’in (20.00) kolaj bölümünü yayınlıyor. Haftanın başı ve ‘çok izlenen zaman’ dilimine bunu koymuşsa, vardır bir iş! 

BİR DİZİ NASIL HARCANIR?
Pazartesi dizilerimizin en yoğun olduğu gün. Star TV, prime time’a önce film koyduğunu duyurdu. Daha sonra da filmi çıkarıp ‘Benim Annem Bir Melek’ dizisini akışa ekledi. Yönetim, bu diziyi ‘Ezel’e yedirmek istemedi.  O yüzden cumartesi gününe aldılar. Bir iki hafta böyle devam etti. Tam seyirci alışmışken, hoop tekrar günü değişti. İşte bunun adına da televizyon yöneticiliği deniyor. Bu arada ‘Maskeli Balo’ da önce saat 20.00’deydi, baktılar olmuyor, saatini değiştirdiler. 

DİZİDE OYNADI, EKİBİ ÇAĞIRDI
Saba Tümer, ‘Sen Harikasın’ dizisinde (Türkmax kanalı Digitürk’te) konuk oyuncu olarak oynamıştı. Bu akşam da canlı yayına dizinin ekibini çağırıyor. (CNN TÜRK / 23.05) O saat diliminde zaten pek fazla bir şey yok. Demet Akbağ uzun zamandır ekranda yoktu bildiğim kadarıyla. Özleyenler olmuştur. 

FRANK RIJKAARD YANDI
Bu akşam ‘Son Kale’de (Kanaltürk / 22.00) konuk Galatarasaray teknik direktörü Frank Rijkaard olacak. Karşısında Ahmet Çakar ve Reha Muhtar var. Çakar’ı hayal edebiliyorum. “Sayın Rijkaard’a sorar mısınız, aslen babası nereli?” gibi enteresan sorular soracaktır. Kulüp olaya uyanamadı mı yoksa tufaya mı geldi? Ne olursa olsun Serhat kardeşimiz işi bitirmiş. Bu akşam tantana var! 

‘DEXTER’ İKİ BÖLÜM BİRDEN
Bu ‘Dexter’ın hastaları var biliyorum. Şimdi dizi 4. sezona başladı. İşte bu sezonun birinci ve ikinci bölümü arka arkaya e2’de yayınlanıyor. Saat 21.00’de başlıyor olay. Hastalarına duyuralım dedim. Çerez merez bir şeyler de hazırlarsınız. Sonra şaşı beş uyursunuz.

GÖZÜME TAKILANLAR

KOZMİK BÜROKRAT KİM?
Biz gerçekten işi sulandırmada bir numarayız. Onun için de halkımı seviyorum. Şimdi malum CINE5 halen satılamadı TMSF denetiminde. ‘Kırmızı Hat’ diye bir program var. Ahmet Ertürk konuk olmuştu. Tanıtım metni şöyle diyor; ‘Batık bankaların kozmik bürokratı’. Bak, baakk lafa bak. ‘Yağcılarda inecek var’ diye bir söz vardır. Bir kere şu CINE5’i satamadı ya, hiç kimse bana ‘kozmik hikayesi’ anlatmasın! Biz olaya değil, lafa taktık. O hoşumuza gitti. ‘Kozmik’ lafı yani. Başka bir şey olsaydı, mesela ‘gizli oda’ o kadar ilgi çekmezdi. Ama kozmik olunca başka. Yakında “Ne kozmik herif, duruşa bak” da diyebiliriz. 


SİYAH SÜT OĞLAN
Kenya’dan geldi. Animatörlük yaparken dizi oyuncusu oldu Max Bendo. Nam-ı diğer ‘En Son Babalar Duyar’daki Rafi ve şimdi ‘Akasya Durağı’nda Obayana. Ona ‘siyah süt oğlan’ lakabını takmışlar. Bu da yaratıcı geldi bana. Siyahi komik karakter olarak galiba tek örnek. İhtiyaç duyuldukça rol veriliyor. Ama bu da önemli bir olay.