01 Nisan 2012 Pazar
Reyting canavarı

YARIŞMALAR ZEKAYLA PARA ARASINDA KALINCA

23.10.2013

Mesele şu; bir yarışmaya 10 bin soru çalışıp gelenler var, bir diğer yarışmada da, “Üç beş alıp tüyelim” diyenler. Bir gün arayla izledim. “Böyle bir örneğe denk geldin, hepsini izlemeden konuşma” diyeceklerdir mutlaka. Benim derdim bu değil. Biliyorum ne cevval isimler yarıştı. Bunu bir kenara koyalım. Ama kardeşim, seyirciye soralım, amcama soralım ayağına da parayı “Günün kârı” diye kulak arkası yapanlara da; biz seyirci, mecbur edilmesin. “Vatandaş sebeplensin” diyorsanız o zaman “Şu 10 bin soruyu hatmetmiş gariplere yazık değil mi?” diye sormadan edemem.

DJ?yarışmacı bir şekilde 7 bin 500 TL’yi aldı, vınladı
“Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında DJ kardeşimiz çıktı. 7 bin 500 TL’yi aldı gitti. Soru  dizisi uygun düştü,  “İzleyiciye soralım” şıkkını kullandı, o da tuttu. Sonra akrabaya telefon açma olayı gerçekleşti. Eee, o da oldu. “Türk Marşı’nın alaturka hali” geldi soru. DJ arkadaş hani, kulak aşinalığı olur diye düşündüm. Bilemedi. Hiç zorlanmadı. Yeni beyaz eşya parasını aldı gitti.

10 bin soruluk yarışma; yarışanlar heyecanlanıyor, biz izliyoruz
Show TV’nin dizi program vs. olarak ekrana yeni sürdüğü ürünlerin içinde üzerinde en çok konuşulan “Bir Milyon Kimin” oldu. Arkadaşım aradı; “Soluksuz izledik, sen ne diyorsun?” diye. Pazar tekrarını yakaladım. Durum şöyle; ekrana gelen yarışmacılar bir “seçme ve yerleştirme” sınavına girip gelmişler. Er meydanındaki pehlivanlar gibi hepsi birbirinden merdane. İki yarışmacı Mustafa Bey ve Fevziye Hanım sorulara acayip çalışmışlar. Yanlış duymadıysam yazılıdan tam not almışlar, ortalama 7 saat çalışmışlar. Mustafa Bey daha sorunun ilk iki cümlesini görünce şak bastı butona.

Kitapta yer alan 8 bin soruyu zaten biliyor!
Yine bu yarışmada enteresan bir isim var Yusuf Dinçer. “Kelime Oyunu” yarışmasında 23 saniyede 9800 puan almıştı. Favorilerden. Bu yarışmanın soru kitapçığındaki 10 bin sorunun 8 binini şu an ezbere biliyormuş. Bizim arkadaşla bir daha konuştuk. “Çok heyecanlı, stresli ve riski yüksek bir yarışma, keyfini çıkar” dedi. Ben de “Yarışmacıların soruları çalışıp birbirleriyle yarıştığı yarışmanın keyfi mi olur?” dedim.
 İzleyicinin yarışmacıların rekabetini izlediği bir resmi geçit olmuş bu format. Yusuf Bey ile Mustafa Bey karşı karşıya gelse, evet heyecanlı. Ben ne yapacağım? Sadece onları izleyeceğim.