08 Aralık 2011 Perşembe
R.Hakan Kırkoğlu
R.Hakan Kırkoğlu
Astroloji tüyoları

Gölgelerimiz eksik kalan yanlarımızdır

26.11.2011

Kişiliğimizin etkisiz olduğunu gördüğümüz zamanlarda gölgelerimiz bize çok şey öğretir

Hayatın bizi köşeye sıkıştırdığı ve zorladığı anlarda gölgelerimizle karşılaşırız. Işık varsa gölge de vardır. Kendimizden ne kadar eminsek, gölgemiz de o kadar karanlık olur. Gölge bizde eksik olan, tamamlanmak ve anlaşılmak isteyen yanlarımızdır. Küçük yaşlardan itibaren, farkında bile olmadan kendimizi kendimize tanımlarız. Çevremizin etkisi, aile hayatımız, kardeşlerimiz, tüm yakınlar kendi kendimizi tanımlamamıza aracı olur. Kuşkusuz kendimizde bulduğumuz ve rahatlıkla kullandığımız yönleri öne çıkarırken, bu özelliklerin tersi gibi görülen yönlerimizi adeta kötü bir düşman, bir zayıflık ve gölge gibi düşünürüz. Ne zaman kendi varsayımlarımızın ve kişiliğimizin etkisiz olduğunu görürsek; bu zor zamanlarda bocalasak da, aslında gölgelerimizden çok şey öğrenebileceğimizi fark ederiz. Kendimize düşman bellediklerimizi kabul ettiğimiz ve anlayabildiğimiz ölçüde olgunlaşırız.

Kendimizi başkalarının yerine koymayı öğrenmeliyiz
Astrolojik açıdan, özellikle yükselen burcunuz nasıl bir gölge yaratmış olacağınızla ilgili ipuçları verebilir. Yükselen Koç için Terazi’nin özellikleri bir gölge halini alabilir. Tipik Koçlar düşünmeden, samimi biçimde hareket ettikleri için Terazi’yi fazla diplomatik ve hesapçı olarak görürler. Aslında öğrenilmesi gereken şey biraz da kendimizi başkalarının yerine koyabilmek ve denge sağlayabilmektir. Koç’un gölgesinde tarafsız ve dengede kalmanın sanki kötü bir şey olduğu algısı vardır. Yükselen Boğa için Akrep bir gölge yaratır. Boğa istikrar, huzur, tatmin ve ömür boyu sürecek bir doygunluk yaşamak ister. Akrep ise kurcalayıcı, huzur bozucu ve yıpratıcı olarak algılanır. Ne zaman Boğa’nın huzuru kaçar, ancak o zaman Akrep’in ifade ettiği değişime ayak uydurma ve kendini yeniden yaratabilme gücünü kendi içinde hissedebilir.
Yükselen İkizler için Yay bir gölge yaratacaktır. İkizler doğal hali ile uçarı, hareketli, meraklı, fırsatları hemen yakalamak isteyen, genç ruhlu bir yapıdadır. Halbuki karşıt burcu Yay anlam arar, sadece yüzeyde ve kolay olanı değil, içten bir çaba ile hayatımıza katabileceğimiz geniş ufukları anlatır. Ne zaman İkizler kendi yüzeyselliği ile sıkışıp kalır, o zaman Yay’ın sorgulayıcı ve kapsamlı tutumundan daha çok şey öğrenebileceğini fark eder. Yükselen Yengeç için Oğlak sert bir gölge oluşturur. Yengeç doğal hali ile çocuksu, yumuşak, sevecen ve kolayca etkilenir ve oldukça duygusal bir yapıya sahiptir. Ancak Yengeç bu özelliklerinin işe yaramadığını gördüğünde olgunlaşmanın ve daha ciddi davranmanın gerekliliğini Oğlak’tan öğrenmek durumundadır. Karşısındaki acımasız ve gaddar olarak tanımlasa da hep çocuk gibi korunamayacağımız için, hayat aynı zamanda bize daha gerçekçi olmayı öğretmek durumundadır.
Yükselen Aslan için Kova bir gölge oluşturur. Aslan kendi doğal halinde dikkat çekmek isteyen, yaratıcılığını ortaya koyan, kendine fazlasıyla güvenen ve benmerkezci bir yapıdadır. Ancak Aslan bu tutumunun işe yaramadığını gördüğü durumlarda Kova’nın daha objektif, daha paylaşımcı ve gerçekçi yönlerini geliştirmesinin önemli olduğunu ve herkesin ona her zaman uymayabileceğini, başkalarına saygı gösterilmesi gerektiğini fark ederek kendini geliştirebilir. Yükselen Başak için Balık olgunlaştırıcı bir gölge oluşturur. Başak kontrollü, pragmatik, analizci, titiz ve detaycıdır. Her şeyi zekası ile becerebileceğini düşünebilir. Ancak zor durumda kaldığında Balık’ın daha toleranslı, hayatın akışını kabullenebilen ve kimi zaman kendini şartlara bırakmayı bilen özelliklerini öğrendiği ölçüde, problemlerini daha rahat aşabileceğini fark edecektir.
Hafta diğer burçlarla devam edeceğiz.