27 Kasım 2011 Pazar
Özgür Şef
Özgür Şef ozgur@ozgursef.com
_

BiR DAHA BAŞKA SOSiS YiYEMEYECEKSiNiZ!

27.11.2011

Evde kendi sosisinizi, salamınızı, sucuğunuzu yapmak mı istiyorsunuz? İşiniz çok kolay değil ama deneye deneye başarabilirsiniz

 

Hafta boyunca yeni aldığımız fırın ve makinelerin hevesiyle onlarca yeni et tarifi oluşturdum. Tabii kolesterol tavan yaptı. Biraz kilo aldığımı hissettim, hemen Ataşehir’deki spor salonu Playon’a kayıt yaptırdım. Spor yapanlar bilir, bir alete bağlanıyorsunuz vucudunuzun yağ oranını veriyor. Tahmin edersiniz benimki biraz fazla çıktı. Tabii doktor spor falan dedi ama ne yaparsın bizimki meslek hastalığı. Spora başladım ama zayıflamak için değil daha fazla yiyebilmek için kredi alıyorum...

Öyle çok ürettik ki
Neyse, yedi gün boyunca değişik sosisler yaptık. Ne yaptıysak piyasadakiler gibi kötü sosis üretemedik! Niyetimiz tabii ki kötüsünü yapmak değil ama bir türlü piyasada bu kadar kötü sosisin nasıl alıcı bulduğuna anlam veremedik. 
Biz öyle güzel sosisler yaptık ki buradan herkese ulaştırmam mümkün değil ama tarifini verebilirim. Böylece herkes evinde sosis, salam gibi şarküteri ürünlerini amatörce de olsa yapabilir. Bu hafta bir tarif veriyorum, haftaya daha büyük bir bombam olacak. Hepinizi taş devrine götüreceğim. Öyle et tariflerim var ki, fırında, ızgarada, odunda herkesin kolesterolü tavan yapacak!

Ev yapımı sosis

 Salamura mumbar bağırsağı (ciğercinize bir gün önceden söyleyin o size temin eder)   
1 çorba kaşığı toz biber (isterseniz acı)   
1 çorba kaşığı hardal 
3 diş sarımsak 
1 çay kaşığı karabiber 
1 tatlı kaşığı kimyon 
1 tatlı kaşığı soğan tozu 
100 gr. et suyu (kendi yaptığınız) ya da normal su 
1 kg. yağlı dana ya da kuzu kıyma 
1 tatlı kaşığı deniz tuzu

Hazırlanışı:

Tüm malzemeyi köfte yapar gibi yoğurun, ancak köfteden sulu olmalı. Eğer su az gelirse ilave edebilirsiniz. Kıymayı yoğurduktan sonra birkaç saat dinlendirin. Daha sonra borusu uzunca bir huni bulun ve ucuna mumbar bağırsağını takın. Kıymayı bu huniyle bağırsağın içine basın. Bağırsağın alt kısmına düğüm atmayı unutmayın.
İstediğiniz boya gelince sosisi kıvırın ve diğerine devam edin. Tüm kıyma bitince  sosisi dolapta birkaç saat dinlendirin. Pişirir-ken ızgara ya da tavayı tercih edin. Sosisi kestiğinizde suyu, yağı tabağa akmalı, siz o suya ekmek banmalısınız. Gerçek sosis yemenin huzurunu hissetmelisiniz.
Bu arada bu yediğiniz sosis değildi. Mergez yani Fas sucuğu ya da Tunus  Sosisi fark etmez, bir daha başka sosis  yiyemeyeceksiniz!