22 Eylül 2011 Perşembe

KOÇ’LA BiENAL GEZiSi RÜZGAR GiBi GEÇTi

22.09.2011
“Mustafa Koç’la Bienali gezmek  ister misiniz?” teklifi gelince soluğu Karaköy Antrepo 5’te aldım... Böylece tarihin en  hızlı, en CEO Bienal turunu attık. İşte izlenimler


 

Şehrin en favori zamanı gelmiş, 12. İstanbul Bienali başlamış, hâlâ gidip görememişim... Haliyle elimde rehber kitabımla şöyle doya doya gezme fırsatı kolluyordum. Kişisel merakım bir yana, bu mesleği icra ederken çağdaş sanata kayıtsız kalmak kitap okumamaktan farksız.
Hal böyleyken “Mustafa Koç  ile Bienali gezmek ister misiniz?” teklifi gelince kaçırma- maya karar verdim... Bir grup gazeteci, Koç Yönetim Kurulu Başkanı’yla buluşup rehberli tura çıktık.
Fakat herkes çok önemli, herkesin vakti pek dar olduğundan, dünya tarihine geçecek en hızlı Bienal turu oldu bu...
Mustafa Bey de ilk kez bizimle gezme fırsatını buluyordu. Hızlandırılmış turda işleri inceleyecek yeterli zaman bulamayacağımı anlayınca dikkatimi Koç’un patronuna çevirdim.

Korumayla Bienal turu
Lacivert blazer, pantolon ve ince çizgili gömleğiyle ‘smart casual’ takılan Mustafa Bey’e iki koruması eşlik ediyordu... Türkiye’nin en tanınan, en etkin işadamının korumayla  gezmesi, hele bugünün şartlarında doğal. Ama bana biraz hüzünlü geldi.
Her neyse... Koç, biraz sabırsızlıkla Bienal’i gezdi. Pek yerinde duramayan ve çok önemli başka bir yere (muhtemelen o gece Fener’in yapacağı seyircisiz maçı televizyondan izlemeye) gitmeye konsan- tre olmuş bir hali vardı.
Eh, ne de olsa ailenin kültür ve sanat neferi Ömer Koç. Ancak Ömer Bey, yerli basınla muhatap olmamayı tercih ediyor.Ki gayet anlaşılır bir karar. Mustafa Bey’in deyimiyle o, ‘gölge elçi’.
Mustafa Koç, en çok ‘Tarih’  temalı bölümden etkilendiğini söyledi: “Devletlerin silahlanma politikası,  silahlanma, şiddet, hepsi bir arada. 70’li ve 80’li yıllarda Latin Amerika’da yaşananlar çok etkileyici.”
Pulitzer ödüllü Eddie Adams’in  hafızalara kazınan ‘Vietnam Savaşı’ kareleri de Koç’un en çok ilgilendiği işlerden oldu.

Sanat ve devlet politikaları
Muhtemelen sanatla en alakasız olan ziyaretçiyi bile etkileyecek bölüm, ‘Ateşli Silahlarla Ölüm’.
Felix Gonzales- Torres’in,   1989 yılında Amerika’da silahla öldürülen 460 kişi- nin kimlik bilgilerini  üst üste koyduğu sayfalara bakmak bile dünyada ateşli silahların, cinayetin, saldırganlığın pis gerçeğini yüzünüze çarpıyor. En çok merak edilen konulardan biri, Koç’un herhangi bir konuda Bienal’e müdahale edip etmediği... “Herkes özgürse , çağdaş sanat özgürlükse, buna özellikle özen gösteriyoruz. Hayal gücünün sonu yok. Biz sadece platforma sahip çıkıyoruz” cevabını veriyor Mustafa Bey. 
Koç için İstanbul ve Bienal  birbirini tamamlayan, besleyen iki değer. 2016’ya kadar İstanbul Bienali’nin sponsorluğunu üstlenen grup, umarız bundan sonra süresiz  olarak  desteğine devam eder...
Ancak özel sektör desteğiyle bu iki değer birbirini beslemeye devam eder.

EN İYİ BİENAL LİSTESİNDE


- Koç grubu, IKSV’nin düzenlediği İstanbul Bienali’nin ana sponsorluğunu bu yıl üçüncü kez üstleniyor.
- Şehrin ve ülkenin en değerli sanat etkinliklerinden biri haline gelen İstanbul Bienali, bu yıl Art Review’da ‘dünyanın en iyi üçüncü bienali’ seçildi.
- İlgi büyük; yurt dışından gelen sanat meraklılarının da artmasıyla ziyaretçi sayısı 100 bini buldu.iSTEYEN iPAD’LE GEZiYOR

- Öğrenciler Bienal’i ücretsiz gezebiliyor. Çocuk eğitim programları da 13 Kasım’a kadar devam ediyor.
- Sosyal medyadan takip mümkün: Twitter.com/kockultursanat ve facebook.com/kockultursanat .
- 12. İstanbul Bienali’ni isteyen el kitabıyla, isteyen iPad’le ve akıllı telefonla gezebiliyor. Vodafone desteğiyle İKSV Mobil   uygulaması var.
- Rehberli tur için guidedtours@iksv.org  adresine mail atmak yeterli. TORRES iLHAMI

- 12. İstanbul Bienali’nin adı ‘İsimsiz’, ancak ilhamı ve temaların başlığını Küba asıllı Amerikalı sanatçı Felix Gonzalez-Torres’ten alıyor.
- Ancak amaç, Torres’in eserlerini sergilemek değil. Daha ziyade siyaset, toplum ve birey hakkındaki düşüncelerini İstanbul bağlamına yerleştirmek.
- Torres’in özellikle siyasi     temaları ele alırken kullandığı yenilikçi dil, Bienal’i oluşturan          beş karma serginin esin  kaynağı olmuş.
- Torres’e gönderme yapan ‘Soyutlama, Ross, Pasaport, Tarih, Ateşli Silahla Ölüm’ temalarının dışında 50’den fazla kişisel sunum yer alıyor Bienal’de.