22 Mayıs 2011 Pazar
Reyting canavarı

NTV’NiN DÜĞÜN YAYININA ŞAPKA POLEMiĞi DAMGA VURDU

01.05.2011

Yaklaşık 2.5 milyar insan Willam ile Kate’ in nikah törenini izledi. Bu tür uluslararası yankı uyandıran törenlerin televizyonda uzman anlatıcıları vardır. Bizde bu gelenek galiba yok. Mesela Fransa’dan bir örnek, Stephane Bern  25 yıldır bu işlerle uğraşıyor. Kraliyet aileleri vs. Tabii bize uzak olduğundan günü gelince işte olabildiğince donanım sağlayarak bu işler yapılıyor. NTV’nin “Sen bunu da yaparsın” diyebileceği bir isim vardı ki o canlı yayını sundu ve moderatörlük yaptı; Oğuz Haksever.
Biz de işin uzmanı filan değiliz. Takip ettiğim kadarıyla “Burada şişti galiba” diyebileceğim bir durum olmadı. Atıl Kutoğlu moda tarafını, Nilüfer Kuyaş uzun yıllar yaşadığı Londra’nın düğün kokusunu verdi. Bağlantılarla da zengileşen bir program sundu NTV. Stüdyoda Nilüfer Kuyaş düğündeki kıyafet ve şapkalara fena takmıştı; “Nasıl da rüküşler” dedi. Genel olarak Kraliyet Ailesi’nin rüküş giyindiğini söyledi.
Daha sonraki bölümde gelinin kıyafetini yorumlayan Atıl Kutoğlu bu konu kendisine sorulunca; “Rüküş demeyelim. Önemli modacıların imzası vardır bu şapkalarda” dedi. Gelinlik için; ‘zarif ve romantik’ tarifini yaptı.
Unutmadan ‘BBC’nin gerçekten işin uzmanı’ çekimleriyle böyle bir düğünün nasıl bir görsel şova dönüştüğünü izleme şansımız oldu.  Tüm bu tantananın bir de İngiliz ekonomisine girdisi vardı; tam 700 milyar euro. Daha ne olsun. Başka bir ülke bir düğünden bu kadar para kazanıyor mu?

ASİ’ DİZİSİNE ULUSLARARASI ÖDÜL

Dışa açılmak en büyük hastalığımız. Ölüyoruz, bitiyoruz. Bunun için hikayeler de uyduruyoruz. Açılma varsa bunun kıstasları kendini gösteriyor. Kimsenin de ‘Türkiye yapıyor, aman önüne geçelim’ kompleksi yok. Hadi eğlence endüstrisi en zorlayanı diyelim.
Örnek, yerli dizilerimiz. Benim de çoğunu içim bayılarak işim gereği izlemek zorunda olduğum yerli dizilerimiz. Bunlar, televizyon sektörünün önemli buluşmalarından ödülle dönmeye başladı bile. ‘Asi’, dünyada en çok izlenen diziler sıralamasına ödül verilen Uluslararası Monte Carlo Televizyon Festivali’nde bizim ‘Brezilya dizileri’ kategorisi olarak bildiğimiz ‘Soap Opera’ dalında ikincilik aldı.
Eurodata dünya televizyonlarında en çok izlenen diziler hangileri bunun üzerine uzman bir kuruluş. Yani verileri televizyon sektöründe kabul gören bir kuruluş. Onun verilerinden hareketle veriliyor bu ödüller. Türkiye bu kategoride artık önemli bir ülke. Brezilya dizilerinin tekelini kırdık yani.
Bu yıl ilk defa dünyada insanların en çok izlediği diziler ile ilgili bir kategori yapmışlar. Üç dala ayırmışlar: ‘TV dizileri’, ‘komedi dizileri’, ‘soap opera’
Tuba  Büyüküstün ve Murat Yıldırım’ın başrol oynadığı ‘Asi’, ‘Güzel ve Çirkin’in ardından dünyada en çok izlenen ikinci dizi olduğu tescil edilmiş oldu. Bu seçimlerin büyüklüğü için şöyle bir veri vereyim: 3 milyar televizyon izleyicisinin 67 ülkede izlediği 15 dizi arasından seçildiler. Ödüller 10 Haziran’da Monaco’da yapılacak törenle verilecek.
İşte bu, öyle uyduruk “Şu ülkede seviliyoruz” gibi dandik haberlerden biri değil. Bundan sonra Türk dizilerini daha fazla ülkede göreceğiz. Ve daha benzer çok ödül alacaklar.

REHBERiM

 

‘SIRLAR DÜNYASI’  BİR SUNUCU KAZANDIRDI

‘Sırlar Dünyası’ enteresan bir dizi. Pazarlaması olması gerektiği gibi. Yani nasıl? İstinye Park tarzı diyelim. Genç kadro, set dışında dizideki gibi gösteriliyor diyelim. Ordada çapkınlar ve ‘şımarıklar’. Bu bir pazarlama. Şimdi Star’da başlayan yeni bir program ‘Hayret Bi Şey’in sunucusu da bu dizinin ‘Heves’ karakterini canlandıran Dilara Öztunç. Program bildik bir formata sahip. İnternete düşen ve sayılamayacak kadar çoğalan amatör video, reklam görüntülerinden oluşan ve bizde örnekleri bol bir formatın tekrarı. Sunum önemli. Benzerlerin arasından sıyrılması buna bağlı. Bakalım Dilara kızımız nasıl bir sunucu?  O götürecek işi çünkü. (STAR/23.00)

VATİKAN’IN GİZEMLİ YAŞAMI

‘Melekler ve Şeytanlar’ filmini izlediniz mi? National Geography kanalından ‘Vatikan’da Yaşam’ belgeseliyle ilgili bilgiyi alınca bunun altını çizmek istedim. Ben de cuma akşamı Moviemax’te izledim. Tam da üstüne denk geldi
 Bu belgeselde senaryo ya da oyuncular yok. Yapımda ruhban sınıfının üst düzey isimleri Vatikan’ı anlatıyor. Seslendirmeyi Martin Sheen yapmış. Ama biz dublajlı izleyeceğiz!  (21.00)