26 Şubat 2011 Cumartesi
Son durum

iNGiLiZLER’iN KALBiNi FETHETTi!

26.02.2011

Bu hafta Türkler Londra’yı ele geçirdi. Her köşede başka bir Türk markası karşımıza çıkıyor. Bir yanda Londra Moda Haftası’nın finalini yapan Tween, bir yanda Rıfat Özbek’in Yastık’ı, bir yanda da Türk şarapları... 

Doğu Timor’dan ayağımın tozuyla ve 24  saatlik uçuşun yorgunluğuyla Londra’ya  geldim. Londra’da bu hafta Türk markaların   çıkarması var. Önce Londra Moda Haftası’nın kapanışını yapan Tween’le başlayalım.
Tween defilesi için Damat Tween’in yani Orka Group’un patronu Süleyman Orakçıoğlu ve eşi Ahu Tanrıkulu ile birlikte Somerset House’dayız. İçerisi tıklım tıklım. Henüz salonun kapıları açılmamış. İyi ki de açılmamış. Her geleni uzun uzun inceliyoruz. Bu kadar farklı tarz sadece Londra’da oluyor. “New York Moda Haftası’na gittiğinizde herkes baştan aşağı simsiyah oluyor” diyor TV dizilerinin styling’ini yapan Başak Dizer Fransez. Oysa burada yüzünde maske olan da, kafasına kızılderili tüyleri takmış olan da var. Bir tasarımcı için en çok ilham kaynağı kesinlikle bu şehirde. Defile için yerlerimize kuruluyoruz. Tween erkekleri bir bir önümüzden geçiyor. İzlerken bir Türk markası olduğunu unutuyoruz. Bu kadar farklı stil sahibi izleyiciyi mutlu edecek farklı bir tarzı var  Tween’in. Bu tasarımları herkes giyemez. Çok fit olmak gerekiyor, o sanki çekmiş gibi duran daracık ceket ve pantolonları giyebilmek için. Artık sadece kadınların değil, erkeklerin de fiziklerine dikkat etmesi gerekiyor. Defileyi Harvey Nichols, Selfridges gibi mağazaların satın almacıları da izliyor. Zaten Tween Londra’da Harvey Nichols ve Matches’da epeydir satılıyor. Londra’nın önemli moda okullarının yöneticileri de, Vogue Türkiye’nin moda direktörü Mary Fellowes da izleyiciler arasında. Zaten yurt dışındaki moda haftalarında defileler moda editörleri, yazarları ve satın almacılara yapılıyor. Defilenin sonunda ilk kez böyle bir şeye tanık oluyorum, alkış, tezahürat bitmiyor. Tüylerimiz diken diken oluyor.
Süleyman Orakçıoğlu ile   kulise gidiyoruz. Tasarım  direktörü Güneş Güner Işık’ı tebrik ediyoruz. Tween’in tasarım ekibi de kendi tarzlarıyla beni çok etkiliyor. Röportajlar yapılıyor. Güneş’i herkes bir yana çekiyor. Sonra da GQ’nun Tween şerefine verdiği yemeğe katılacak. Tween’in başarısı ekibi kadar bizi de mest ediyor. Ne de olsa ilk defa bir Türk markası böyle bir başarıya imza atıyor.  


RIFAT ÖZBEK VE ‘YASTIK’
Tam da aynı saatlerde Londra’da bir başka Türk’ün daha başarısı kutlanıyor. Rıfat Özbek ve Erdal Karaman Londra’da birkaç ay önce açtıkları ‘Yastık by Rıfat Özbek’ mağazasının resmi açılışını yapıyor. Bu açılışa Manolo Blahnik’ten Rupert Everett’e, hatta Lady Diana’nın kardeşi Johnny Shand Kydd’e İngiltere’nin önemli isimleri katılıyor. Bu arada mağaza daha resmen açılmadan bile Camilla Parker, Jemima Goldsmith ve Tilda Swinton gibi isimler çoktan alışverişe başlamış.

TÜRK ŞARAPLARI VINOPOLIS’TE
Ertesi gün Türk markaların çıkarması devam ediyor. Sadece bir farkla, sektör değişiyor. Bu sefer Vinopolis’te Türk şarapları konferansı ve tadımı var.  Çok önemli şarap uzmanları konuşuyor. Şarabın Türk topraklarından doğduğu, Hititler’den geldiği bir kez daha anlatılıyor. Yabancı uzmanların tek şikayeti Türk şaraplarının pahalı olması. Tabii üreticiler de bunu vergilere bağlıyor. Yine de ne olursa olsun alkol yasaklarının konuşulduğu bugünlerde ‘Wines of Turkey’nin Londra’daki tanıtımı insanı mutlu ediyor. Özellikle de Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle olması. ‘Wines of Turkey’ Türk şarapçılarını buluşturan bir platform. Aslında bu kadar rekabet varken işe yaramayacağı söyleniyordu. Oysa şimdiye kadar hep iyi şeyler yaptılar.
‘Wines of Turkey’nin direktörü Taner Öğütoğlu ile tadım salonunu geziyoruz. Bir yanda Sibel Kutman Doluca Şarap-ları’ndan servis yapıyor, Sevilen Şarapları’nın sahibi Enis Güner katılımcılara şarap ikram ediyor, Selendi Şarapları’nın standında ise Akın Öngör’ün kızı Pelin işin başında. Bağcılık, aile işi, jenerasyondan jenerasyona geçiyor. İşte bu yüzden de tanıdık isimler burada canla başla şaraplarını tanıtmaya çalışıyor. En kalabalık stant ise son günlerde Diageo’nun satın almasıyla daha da çok konuşulan Mey’in Kayra Şarapları’na ait. Onlar daha büyük, daha kurumsal bir yapı. Onolog Daniel O’Donnell burada tadımların başında.
Taner Öğütoğlu’yla dolaşırken yabancı şarap uzmanları gelip tebrik ediyor. Etkinlik sadece  tadımdan oluşsaydı eminim bu kadar önemli uzmanı bir araya getirmek mümkün olmazdı. Ama konferans bölümündeki Jancis Robinson gibi konuş-macılarla en beklenmedik isimler bile buraya çekilmiş. Şu fiyat probleminin de üstesinden gelinirse Türk şaraplarının önü çok açık.

Not: Doğu Timor izlenimleri pazartesi devam edecek.