21 Eylül 2010 Salı
Çini mürekkebi

‘Dövmemin fotoğrafını istiyorlar, vermiyorum’

21.01.2012

Türkiye’nin en tanınmış ‘desenli’ mankeni Didem Soydan: “Dövmenin felsefesinin anlaşılması için zamana ihtiyacımız var. Birini beğeniyorsunuz diye onun bedenindeki dövmeyi yaptırmamalısınız”

Bana “Türkiye’nin en güzel dövmeli kadını kimdir?” diye sorsanız hiç düşünmeden onun adını söylerim. Manken Didem Soydan’dan bahsediyorum. Hani moda dergilerinde, defilelerde, tanıtımlarda ve moda haftalarında baş köşede görmeye alışık olduğunuz, omzunda ve boynunda dövmesi olan, donuk bakışlı sarışın kadın... Didem  dövmelerini Vaso Vasiko’ya yaptırıyor. Bu işin altında derin bir felsefe olduğunu düşünüyor ve sırf “moda” diye dövme yaptırmıyor.* İlk dövmenizi ne zaman yaptırdınız? Deseni neydi?

Lise 1’inci sınıfa gidiyordum. 16 yaşındaydım. “Avatar” adında bir çizgi film vardı o zamanlar. Orada bir kabileye ait olduğunuzda vücudunuza dövme yapılıyordu. Çok hoşuma gitti ve oradaki amblemi ayak bileğime dövme olarak yaptırdım. Sonra devamı geldi tabii.

* Vücudunuzda kaç dövme var? 

Dört. Omzumda Amazon kadınlarının kalkanlarından esinlenerek Vaso Vasiko tarafından tasarlanan bir dövmem var. Boynumda kelebeğim var. Çocukluğumdan beri ailem bana “kelebek” diyor diye yaptırmıştım, bir de özgürlüğümü anımsatıyor bana. Üçüncü dövmem ise göğsümün sol kenarında yani kalbime en yakın yerde, annemin ve kız kardeşimin baş harfleri. Ama en değer verdiğin dövme hangisi derseniz omzumdakini seçerim. Vaso çok değerli bir sanatçı ve benim için kişisel olarak da çok önemli biri. Her baktığımda Amazon kadınları kadar savaşçı ve güçlü olduğumu anımsıyorum.

* Biz sizi ‘dövmeli manken’ olarak tanıdık. Dövmenin kariyerinize pozitif etkisi oldu mu? 

Dövmeli model olarak tanınmamın esas hikayesi şu: Benim Türklere benzemeyen, farklı bir yüzüm var. Bir de kendimi çok sık değiştiririm. Bir sene içinde farklı renklerde bambaşka saç kesimleri kullanırım. Kıyafet tarzım da günden güne farklıdır. Hal böyle olunca defilelerde ya da tanıtımlarda kimse Türk olduğuma ihtimal vermiyordu
ve “O dövmeli kız var ya” diye bahsediyorlardı. Bu tanım bir şekilde üzerimde kaldı. Rahatsız değilim, dövme popülerliğimin artmasına sebep oldu ama biliyorum ki modellikte şu an iyi bir noktadaysam bu işime âşık olmamdan dolayı.
“Sırf dövmesi var diye
bir erkekle ilgilenmem”* Negatif bir etkisini gördünüz mü? 

Hayır. Dövmemi iyi taşıyorum, benden bağımsız bir şey gibi değil de benim bir parçam gibi duruyor. Sanki onunla doğmuşum gibi. Mesleki anlamda da aksine işime yaradı. Birçok tasarımcı ve marka defilede sırf dövmem gözüksün diye sağ tarafı açık ya da omuzları ortada bırakan kıyafet giymem konusunda ısrarcı. Ama başıma gelen en negatif ve bence trajikomik olay dövmemin fotoğrafını isteyenler. Fotoğrafı alıp aynısından yaptırmayı düşünüyorlar. Bunu komik buluyorum, dövme ülkemizde son birkaç yıldır popülerleşti ama felsefesinin anlaşılması için sanırım zamana ihtiyacımız var. Birini beğeniyorsunuz diye onun bedenindeki dövmeyi yaptırmamalısınız. Dolayısıyla isteyenlere tabii ki fotoğraf falan vermiyorum. Bir de klasik sorular var: Ne zaman silinecek? Acıdı mı? gibi.

* Dövmeli insanlarla yaptığım röportajlardan çıkan sonuç genelde şu: İnsanlar dövmesi olanları daha çekici buluyor ama biraz da önyargı ile yaklaşıyor. Sizce de öyle mi?

Dövmeyi iyi taşıyorsanız,  o desenin anlamının farkındaysanız evet daha çekici bir hale geliyorsunuz. İnsanlar daha çok ilgileniyorlar ve sizi merak ediyorlar. Ama önemli olan dövmenin altında yatan anlam. Ben de bir erkekle sırf dövmesi var diye ilgilenmem.