21 Eylül 2010 Salı
Reyting canavarı

BEHZAT Ç. YENi FENOMEN

21.09.2010

Star’ın yeni dizisi ‘Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’ bana göre şu yeni yayın döneminde ekrana gelen en iyi yapım. Haa reyting meyting o işler belli olmaz. Ama ‘zeka düzeyi’ ile farkını ortaya koydu. Şimdi gelelim ayrıntılara.

Türkiye’nin en iyi polisiye yazarı
Ahmet Ümit kızmasın darılmasın... Ben demiyorum yaptığım kısa bir araştırma, yazar Emrah Serbes için yapılan yorumların hepsinin bu yönde olduğunu gösteriyor. Bu da onun ilk kitabı. Ben özellikle bu kitabı alacağım. Ve sanırım meraklıları da artacaktır bu kitabın.

İçimizden biri olmuş
Genel geçer bir laftır; içimizden biri. Behzat Ç. izlerken “Ya ben de böyle davranıyorum” dedirten kareler var. Yazar, Türk polisi psikolojisini, tipleri vs. iyi tanıyor. Anladığım kadarıyla kitapta yer alan karakterler diziye iyi yansıtılmış. Tavırlar, diyaloglar...

Samsun 216!
Romanda Behzat Ç.’nin simgelerinden biri Samsun 216... İzlerken göremedim. Ya da ben mi kaçırdım. Ama eğer bu kadar bütünleşmişse, sıkıntılı anında ya da çözüm için düşünürken mutlaka yakması gereken bu sigara yoktu. Fazla buzlanma olmaması için mi?

Dizi fazla kaliteli kalabilir mi?
Bu diziyi hanımlar pek izlemez. Yani aşk meşk, çocuk aldırma, entrika vs. dizilerinden değil. Onlara biraz  büyük gelir. Yani evdeki teyzeyi, gelini, kayınvaldeyi açmaz! Kanal buna göğüs gerebilir mi? Bilemem. Ama  kendi izleyicisini yakalayacak ‘kült’ olmaya aday bir dizi.

Tipler romandakine uymuş mu?
Efendim millet bu ekşisözük olayına bozuluyor. Ama her konuda bilgi veren güzel bir kaynak olduğu gözardı ediliyor. İşte romandaki karakterlerin dizideki oyuncularla ne kadar örtüştüğünü anlatan bölümü aktarıyorum;
Behzat Ç.: Erdal Beşikçioğlu cuk oturmuş. Ben de aynı görüşteyim. Karakterini güçlendiren 216, tekel birası ve aşık yönünün üstünün örtülmesine rağmen!
Harun: Fatih Artman romandaki karaktere iyi adapte olmuş. Diyaloglar biraz daha samimi olabilir deniliyor.
Akbaba: Berkan Şal için kitaptaki Akbaba olmadığı yazılmış. Oraya Hakan Boyav cuk oturabilirdi denilmiş. Kendisi de Ankara dolaylarından bir oyuncudur.
Müdür Tahsin: Eray Eserol silik bulunmuş.
Şevket: Ege Aydan’ın çok iyi olduğu söyleniyor. Bence de öyle.
Savcı: Romandaki kirpi saçlı bir kadın. Onu Canan Ergüder canlandırıyor. Soğuk ve gıcık. ‘Bıçak Sırtı’nda da aynıydı. Acaba hep bu rollerin kadını mı?

Polis içinde çekişme
Behzat Ç. polis teşkilatı içindeki çekişmelere de gönderme yapıyor. TEM ile İstihbarat arasında mesela. Tam da ‘diyalogları’ ile. Bakalım bu teşkilatı rahatsız edecek mi?


REHBERiM

SPARTACUS KANLI CANLI
Spartacus kafa karıştırdı. Neyse bu akşam önce kamera arkası sonra ilk bölüm arka arkaya yayınlanıyor. Etkileyici bir dizi. Kanlı, canlı. Erotik sahneler merak konusu!  (CNBC-E/20.00)

14’ÜNCÜ DEV ADAM
Saba Tümer’le Bu Gece’ye, Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri gibi isimleri keşfederek basketbol camiasına kazandıran Leyla Çalışkan konuk olacak. Bu akşam bu programı izleyin. Leyla Çalışkan’ı tanıyın.

TELEVİZYON HAYATIMIZI ETKİLİYOR MU?
TRT Haber ‘Kozmik Oda’da bitmeyen bir konu gündeme geliyor; Televizyon hayatımızı etkiliyor mu? Peki nereden yine bu konuya geldik? ‘Fatma Gül’ün Suçu Ne?’ dizisi. Vedat Türkali’nin romanı. Belki bu sayede millet kitabı alır ve ‘aslında olan nedir?’ sorusunun cevabını bulur. Nilüfer Narlı ‘Milyonlarca insanın bir tecavüz sahnesine kilitlenmesi ne anlama geliyor?’, ‘Diziler, şov programları gerçekten toplum yapısını etkileyecek güçte mi?’, ‘Televizyon mu hayatı takip ediyor, yoksa hayat mı televizyonu?’ sorularını yanıtlıyor. Bu akşamın ‘izlenmesi gereken’ programlarından biri. (23.00)