04 Temmuz 2010 Pazar
İyi Yaşam

İNSÜLiN DiRENCi MÖNÜSÜ

04.07.2010

Düzenli beslenme ve egzersizle insülin direncini kırmak mümkün. Tedaviye, öğün aralarında
karbonhidrat ve proteini yan yana tüketerek başlayabilirsiniz. İşte yardımcınız olacak örnek mönü  

Yapılan tetkikler sonucunda  doktorum, insülin direncimin olduğunu ve ilaç kullanmaya başlamamı söyledi. Özellikle son birkaç yıldır   bel çevremin kalınlaştığının da  farkındayım. Kendimce uyguladığım   diyetlerle bir ayda iki kilo verdim ancak göbek bölgesinde değişim olmadı. 51 yaşındayım, haftada 2-3 kez yürüyüş yapıyorum. Meyve yemeği çok seviyorum, tatlıyla aram iyi ve  çok çabuk acıkıyorum. Bana uygun bir diyet programı hazırlar mısınız?
M.S. /Antalya

Merhaba M.S. Bey,
Sürekli tatlı yeme ihtiyacı, açlık halinde konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, yemekten 3 -4 saat sonra anormal derecede acıkma ve gece tatlı isteği gibi şikâyetler insülin metabolizmasında bozukluğa  işaret eder. Özellikle fazla kilonuz varsa ve yağlanma karın bölgenizde dikkat çekiciyse insülin direnciyle karşı karşıyasınız demektir. Bu direnci kırabilmek için öğün aralarında karbonhidrat ve proteini yan yana tüketmek (meyve tercih ettiğinizde yanında süt/yoğurt/ayran/ peynir/fındık gibi protein kaynağı olmasına dikkate edin), rafine edilmemiş tahıl yemek ve ara öğünleri atlamamak, insülin ve şeker metabolizmanızın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
Ayrıca düzenli egzersiz yapmanızı da öneririm. Yürüyüşlerinizi haftada  3-4 gün  35-40 dakika, ara öğünden bir saat sonra yapmanız uygun olacaktır.


SiZiN DiYET LiSTENiZ HANGiSi?

Her pazar, sizlerle farklı konuda örnek bir diyet listesini paylaşıyorum. Siz de hikayenizi yazıp gönderirseniz uygun programı bu sayfalardan okuyabilirsiniz.